Πανελλήνιο Νεανίδων: Πρεμιέρα με νίκη για Παναθηναϊκό, Πρωτέα και Αρχέλαο

Written by  Μάι 01, 2019
Η τελική φάση του 33ου Πρωταθλήματος Νεανίδων άρχισε σήμερα (1/5), στο Κλειστό Γυμναστηρίου της Ιστιαίας, με τη συμμετοχή των ομάδων του Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ, Πρωτέα Βούλας, ΟΑ Χανιών, Αρχέλαου Κατερίνης και  Σύλλα Αιδηψού. Παναθηναϊκός, Πρωτεάς Βούλας και Αρχέλαος Κατερίνης ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας των αγώνων που θα διαρκέσουν μέχρι τις 5 Μαΐου.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 61-67

Με ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ξεκίνησε η Τελική Φάση του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με το τελικό 67-61 επί του ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και με πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 (3΄05΄΄), όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου σε 20-17. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 26-17 (6΄31΄΄). Όταν όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ξεκλειδώσει» επιθετικά αρχικά ισοφάρισε σε 28-28 (3΄06΄΄) και στη συνέχεια προηγήθηκε με 28-30 (2΄20΄΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου διατήρησε το προβάδισμα με 36-35.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 42-41 (4΄33΄΄) στην τρίτη περίοδο έχασε την επαφή με το καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 8-0 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 42-49. Ο ΠΑΟΚ επανήλθε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 49-49 (8΄52΄΄), ενώ προηγήθηκε με 54-51 (7΄12΄΄). Και πάλι όμως η κάτοχος του τίτλου με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-57 και 57-62 (3΄42΄΄). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά με 61-64 (1΄23΄΄) όμως ο Παναθηναϊκός διέθετε στο τέλος μεγαλύτερη συγκέντρωση και πήρε τη νίκη με το τελικό 61-67

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 42-49, 61-67
Διαιτητές: Διαμαντής, Γκότσου
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Μουμτζή, Λέξα 9(1), Καλούτσικου, Πολυμένη 15(3), Κριμίλη 25(2), Κατσαμούρη 4, Τζέλου 2, Μιχαηλίδου Κ. 6(2).
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κοιλιά Π. 7(1), Μουρίκη , Κοιλιά Ν. 2, Πρίφτη 3, Κουκή 12, Τριανταφύλλου 2, Μούτσα 18(2), Εζέτζα 17, Δαυλάκου 3(1), Μαυράκη 3(1).

Χανιά - Πρωτέας Βούλας 34-53

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 34-53 του ΟΑ Χανίων στο δεύτερο αγώνα της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Τα Χανιά ξεκίνησαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 9-1 (8΄32΄΄), σταδιακά όμως ο Πρωτέας «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε αρχικά σε 12-12 και στη συνέχεια έφτασε να προηγείται με 14-20.

Η ομάδα της Βούλας διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 19-26 (5΄24΄΄) και 22-28 (2΄18΄΄).

Τα Χανιά κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (29-30, 4΄38΄΄), διεκδικώντας με αξιώσεις τον αγώνα, ωστόσο ο Πρωτέας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ (34-39).

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τα Χανιά καθώς «σίγησε» επιθετικά, με τον Πρωτέα να ανοίγει τη διαφορά στο σκορ επικρατώντας με το τελικό 34-53.

Δεκάλεπτα: 14-20, 24-28, 34-39, 34-53

Διαιτητές: Τζίμα, Κωνσταντινίδου
Χανιά (Κουβαράς): Πρασιανάκη 13(3), Δερμιτζάκη 4(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Τσώνη, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 15(1), Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη.
Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης): Συγγρού, Καβούνη, Μπουντούρη 8, Κουζούκα, Λάμπρου, Σακελλαρίου 2, Αποστόλου, Παντέλη, Μαύρα, Νάτσκου 1, Χατζηλεοντή 22, Αναστασοπούλου 13(1).

Αρχέλαος Κατερίνης - Σύλλας Αιδηψού 65-49

Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 65-49 του Σύλλα Αιδηψού στον τρίτο αγώνα της πρώτης ημέρας της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Ο Σύλλας έπαιζε μπροστά στο κοινό του και κατάφερε να προηγηθεί με 3-10 (4΄12΄΄), όμως στη συνέχεια ο Αρχέλαος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 11-14, σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σύλλας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με 11-18 (8΄11΄΄). Ένα εύστοχο τρίποντο έφερε τον Αρχέλαο μπροστά στο σκορ με 19-18 (6΄33΄΄), προβάδισμα που δεν διατήρησε καθώς η ομάδα της Αιδηψού βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο 30-31.

«Έβρεξε» τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αρχέλαος με ένα σερί 12-0 έκανε το 42-31 (4΄12΄΄). Με δύο τρίποντα ο Σύλλας μείωσε σε 42-37 (3΄12΄΄), ενώ με το ίδιο... νόμισμα απάντησε ο Αρχέλαος κάνοντας το 48-37 (2΄12΄΄).

Η ομάδα της Κατερίνης πάτησε...γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 55-43 (6΄27΄΄) και 65-49 (1΄26΄΄) μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Σύλλα.

Δεκάλεπτα: 11-14, 30-31, 50-37, 65-49
Διαιτητές: Γιακείμη, Φραγκούλη
Αρχέλαος Κατερίνης (Χατζηιωάννου): Καραλή 7, Κιλ 8, Κιολέογλου 18(4), Μάντζου 2, Καρανικόλα, Παπαζιώγα, Μάντη 5(1), Μπουμπουλέντρα 6, Καρατάσιου 19(4), Παντζιάλα.
Σύλλας Αιδηψού (Κουβαράς): Ρηγοπούλου, Καπόλου 6, Καπλανάι, Λούμη 6(2), Νίτσογλου 11(1), Τσαβόνι 8, Πατσούρα 6, Μαχαίρα 10(2), Σουλιάδη 2.
Last modified on Σάββατο, 04 Μαϊος 2019 20:28