Πανελλήνιο Νεανίδων: Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ

Written by  Μάι 04, 2019

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του δεύτερου αγώνα της τέταρτης ημέρας της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία, καθώς επικράτησε του Αρχέλαου με σκορ 37-67.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε αρχικά με 2-9 (7΄01΄΄) και στη συνέχεια με 4-17 (2΄53΄΄) στο πρώτο δεκάλεπτο. Με ένα τρίποντο ο Αρχέλαος μείωσε σε 16-26 (6 ΄07΄΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ διαθέτοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ 19-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 27-54, κάτι που επανέλαβε και στην τέταρτη περίοδο με 31-62, πριν το τελικό 37-67.

Δεκάλεπτα: 8-19, 19-36, 27-56, 37-67

Διαιτητές: Γιακείμη, Γκότσου

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 1, Κιλ 4, Κιολέογλου 3, Μάντζου 6(1), Καρανικόλα, Παπαζιώγα 2, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 15(4), Δημητριάδου, Παντζιάλα 2.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λέξα 9(1), Καλούτσικου 4, Πολυμένη 5(1), Φείδα, Στεργάκη, Κριμίλη 9(1), Θεοδώρου 11, Τζέλου 14, Μιχαηλίδου Ελ.  3, Μιχαηλίδου Κ. 12.

Δηλώσεις

Μάντη (αθλήτρια Πιερικού Αρχέλαου): Πιστεύω καταβάλαμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Προσπαθούμε σε όλο το τουρνουά που ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για εμάς. Δεν τα παρατάμε ποτέ, ένα ματς μένει και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο. Για τις περισσότερες από εμάς είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία η παρουσία μας εδώ. Βλέπουμε ένα άλλο επίπεδο και παίρνουμε πολλά από αυτό το τουρνουά, κάτι που θα μας ωφελήσει για το μέλλον.

Τζέλου (αθλήτρια ΠΑΟΚ): Παρόλο που είχαμε ατυχίες στα δύο πρώτα ματς καταφέραμε να ανακτήσουμε τις δυνάμεις μας, να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα και να διεκδικήσουμε την τρίτη θέση. Έχουμε ακόμα έναν δύσκολο αγώνα αύριο, θα βάλουμε τα δυνατά μας και θα δώσουμε το 100% από την αρχή. Συνολικά έχουμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, παίζουμε ομαδικά και πιστεύουμε η μία στην άλλη.

Last modified on Σάββατο, 04 Μαϊος 2019 20:20