Διπλό του Σπόρτιγκ στη Θεσσαλονίκη, επιστροφή στις νίκες για Ελευθερία

Written by  Νοε 03, 2019
Το κυρίως πιάτο της 4ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, διεξήχθη την Κυριακή.

Στις αναμετρήσεις που προηγήθηκαν χρονικά, η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε σημαντική εντός έδρας νίκες επί του ΠΑΣ Γιάννινα ενώ ο Σπόρτιγκ "δραπέτευσε" με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ.

Στο κλειστό του Μοσχάτου, η Ελευθερία είχε τον πρώτο λόγο, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αντίπαλο τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε τη νίκη με 85-74. Το σύνολο του Γαβρίλου Καλογερόπουλου, έχτισε μια διαφορά 11 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου (49-38), με το επιμέρους 22-13 της δεύτερης περιόδου και διατήρησε τα ηνία, παρά τη πίεση των φιλοξενούμενων, μέχρι το τέλος, φτάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα, που το διατηρεί στη πρώτη τετράδα της διοργάνωσης. Πρώτη σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν η Σλέμερ με 19 πόντους, ενώ για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Καλχούν σημείωσε 25.

Στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον Σπόρτιγκ γνωρίζοντας την ήττα με 81-77. Η ομάδα των Πατησίων, έχοντας την Ρέιμερ σε εκπληκτική ημέρα, καθώς σημείωσε 30 πόντους, έχοντας παράλληλα και 16 ριμπάουντ, πήρε τη νίκη στο τέλος, αφήνοντας τους γηπεδούχους με μόλις μια νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει την τελευταία περίοδο στο συν πέντε (59-54), αλλά ο Σπόρτιγκ με πιο σωστές επιλογές στο τέλος ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη.