Η Δάφνη το ντέρμπι του Αγίου Δημητρίου

Written by  Νοε 24, 2019

Η Δάφνη ήταν η μεγάλη νικήτρια της "μονομαχίας" του Αγίου Δημητρίου, επικρατώντας του Κρόνου με 71-65, στην έδρα της, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο φινάλε.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά και να ολοκληρώνεται με 24-20 για τον Κρόνο. Η Δάφνη έτρεξε ένα σερί 6-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, για να ανακτήσει το προβάδισμα με 26-24. Νέα ισοπαλία στο παιχνίδι 32-32, τέσσερα λεπτά πριν τη ληξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-37 υπέρ της Δάφνης.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Κρόνος προηγήθηκε με συν έξι, 51-45, για να απαντήσει η Δάφνη, νε δικό της σερί 6-0, για το 51-51, στο 2:32. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-55. 7-7 το επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, με το υπόλοιπο του αγώνα να εξελίσσεται δραματικό. Με σωστότερες επιλογές η Δάφνη προηγήθηκε με 70-64, 2:20 πριν τη λήξη του αγώνα, διατήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη με 71-65.