«Ερυθρόλευκο» ποδαρικό στο 2020

Written by  Ιαν 04, 2020
Νικηφόρα ξεκίνησε το 2020 ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 81-51 του Παναθηναϊκού, στο ντέρμπι των αιωνίων της 11ης αγωνιστικής, που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, για τις δυο ομάδες. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έκαναν το «11Χ11» στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους.

Το γρήγορο 7-4 (στο 8:52), έμεινε μέχρι το 5:52, για να διαμορφωθεί λίγο αργότερα το 13-6, για το +7, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, διατηρώντας το προβάδισμα σε αυτή την πρώτη περίοδο. Η Παυλοπούλου έκλεψε την μπάλα και σκοράροντας στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 27-18 του πρώτου οκταλέπτου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, για το 29-18, με εύστοχο δίποντο της Σπυριδοπούλου. Ο Πσναθηναϊκός μείωσε σε 35-29, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τρίποντο της Γέμελος διαμόρφωσε το 40-31 και η Γκρέιβς στη συνέχεια με 2/2 βολές έκανε το 42-31, που ήταν και το σκορ του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου η διαφορά ανέβηκε στο +16, για το 54-38, στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου. Διατηρώντας τον έλεγχο ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει ελαφρώς στο τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία  ολοκληρώθηκε στο 57-46. Η εικόνα δεν άλλαξε στα τελευταία δέκα λεπτά , ο Ολυμπιακός έφτασε το σκορ στο 64-46, στο 8:02 και με το τελικό 81-51 έκανε το «11Χ11», συνεχίζοντας να οδηγεί αήττητος την κούρσα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Πρώτη σκόρερ ήταν η Γκρέιβς με 22 και ακολούθησε η Γέμελος με 16 για τον Ολυμπιακό, ενώ για τον Παναθηναϊκό η Ριντ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-51
Διαιτητές: Τσαρούχα-Ανδρικόπουλος-Καλδίρης
Δεκάλεπτα: 27-18, 42-31, 57-46, 81-51
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 4, Σταμάτη 3(1), Σπυριδοπούλου 11(3), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 5(1), Γκρέιβς 22, Γέμελος 16(4), Γιουρτσένκοβα 8, Λούκα, Κοσμά, Σταμολάμπρου 6.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Μούλη 6, Καλαμπάκου 9(1), Καρακασίδου, Πολίτη, Δίελα 4, Μακέι 7(1), Τάνσταλ 8.