Α1 Γυναικών: Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Written by  Ιαν 26, 2020
Αναλλοίωτη έμεινε η πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, μετά την ολοκλήρωση και της 14ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός πέρασε με άνεση από τον Άγιο Δημήτριο, επικρατώντας του Κρόνου με 114-66 και συνεχίζει αήττητος την πορεία του. Τα Χανιά έφυγαν από τη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 73-72 τον ΠΑΟΚ και παραμένουν στη δεύτερη θέση, όπου ισοβαθμούν με Ελευθερία Μοσχάτου και Παναθηναϊκό, καθώς και οι δυο ομάδες πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν στις έδρες τους των Εσπερίδων Καλλιθέας (74-54) και Σπόρτιγκ (70-52) αντίστοιχα. Το ματς της αγωνιστικής έγινε στα Μελίσσια όπου οι γηπεδούχες επέτρεψαν από το -17 κόντρα στο ΠΑΣ Γιάννινα, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και επικράτησαν με 79-68, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα, στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία. Στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, έχοντας τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, έφτασε στη νίκη με αντίπαλο τη Νίκη Λευκάδας, με το τελικό 76-56, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.