ΠΑΟΚ για τετράδα, νίκη σωτηρίας ο Πανιώνιος, ο Μπαρτ σώζει τον Φάρο

Written by  Μαρ 31, 2018

Πολύ εύκολα ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 92-63 και παρέμεινε δυναμικά στο κυνήγι της τετράδας, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι νιώθουν πλέον έντονα την απειλή του υποβιβασμού.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, παίρνοντας από την αρχή διψήφιες διαφορές και με την ομάδα της Αμαλιάδας όσο περνούσε η ώρα να δείχνει σημάδια αποσύνθεσης, έφτασε στο +21 του ημιχρόνου (48-27), ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (74-44) και έφτασαν σε μια πολύ πιο άνετη επικράτηση από ο,τι θα περίμεναν.

Ο Νταρνέλ Τζάκσον με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να προσθέτει 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ και τον Θοδωρή Ζάρα να έχει 12 πόντους.

Από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο Τζαχίι Κάρσον σημείωσε 21 πόντους και ο Σακίλ Χάινς 11.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63

Μία βολή του Ντέγιαν Κράβιτς 40’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης χάρισε τη νίκη στον Πανιώνιο ΒΙΚΟΣ Cola επί του Λαυρίου Megabolt με 72-71 και του έδωσε σημαντική «ανάσα» σωτηρίας, καθιστώντας τις τελευταίες αγωνιστικές ακόμα πιο συγκλονιστικές.

Η αναμέτρηση ήταν για γερά νεύρα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τις δυο ομάδες να θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η καθεμία. Αμφότερες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα παίρνοντας μικρές διαφορές που δεν ήταν ικανές να δώσουν προβάδισμα ασφαλείας σε καμία κι έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό.

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με 67-61 και έδειξε ικανός να διατηρήσει τη νίκη, η σπουδαία ομάδα του Λαυρίου όμως, ανέτρεψε την κατάσταση, ισοφάρισε σε 71-71 και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Κράβιτς με 1/2 βολές έκανε το 72-71 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού ο Περράκης αστόχησε σε τρίποντο, στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» έκαναν λάθος και τέλος ο Νίξον βρήκε σίδερο στο σουτ της νίκης, με τους νεοσμυρνιώτες να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη για τη σωτηρία τους.

Εκτός από το νικητήριο πόντο, ο Κράβιτς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του ολοκληρώνοντας με 25 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζήσης Σαρικόπουλος είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μαρκίθ Κάμινγκς πρόσθεσε 10 πόντους, με τον Ταϊρόν Μπραζελτόν να έχει 6 πόντους και 10 ασίστ.

Για το Λαύριο, ο Μακένζι Μουρ σημείωσε 21 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Ντορόν Λαμπ είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τόνι Μέιερ σημείωσε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71

Ο Στηβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τον ΓΣΛ Φάρο που με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη με 79-77 επί του Κολοσσού H Hotels και οδήγησε στους Λαρισαίους σε ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι δυο ομάδες συμβάδισαν σε όλο το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μια σημαντική διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 14 πόντους (38-52) στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Φάρος δεν τα παράτησε, μείωσε σταδιακά, έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι και με τον ΜΠαρτ να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο 5’’ πριν τη λήξη, πήραν την σπουδαία νίκη που τους δίνει σημαντικό «αέρα» από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Αμερικανός ήταν ο κορυφαίος των νικητών, αφού εκτός από το καθοριστικό τρίποντο σημείωσε συνολικά 18 πόντους, με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νώντας Παπαντωνίου σημείωσε 15 πόντους με 8 ασίστ και ο Ρόλαντ Σάφτενααρ είχε επίσης καλή παρουσία με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσό, ο Τι Τζέι Μπρέι είχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κιθ Ράιτ είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ραμόν Χάρις έκανε double-double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

Η Κύμη εκμεταλλεύτηκε την κόπωση από την λειψανδρία που εμφάνισαν τα Τρίκαλα BC Aries και με την νίκη της με 72-63, έκοψαν κάθε ελπίδα για τους φιλοξενούμενους για παραμονή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον για τρία δεκάλεπτα με τα Τρίκαλα να είναι αρκετά ανταγωνιστικά, αλλά στην τελευταία περίοδο η απουσία λύσεων έφερε σημαντική κούραση κάτι που αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Κάμερον Τζόουνς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τον Λένζελ Σμιθ να κάνει double-double με 17 πόντους,12 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Γκάρι ΜακΓκι να έχει 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τα Τρίκαλα, που παρουσιάστηκαν με 8 παίκτες, ο Γκάρι Τάλτον σημείωσε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Ίρβιν Μόρις είχε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μιχάλης Λούντζης που αγωνίστηκε και στα 40’ ολοκλήρωσε με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63

Φωτό: ΕΣΑΚΕ