FIBA Europe Cup: Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση το Λαύριο

Written by  Σεπ 20, 2018

Στην παρθενική του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση το Λαύριο νίκησε με 82-73 της Ντνίπρο στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τον πρώτο προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup.

Το Λαύριο έχοντας σε καλή βραδιά τους Λάμπ (16π.), Χαραλαμπόπουλο (15π.), Μιλόσεβιτς (12π.), Νίξον (10π.), αλλά και τους Κακλαμανάκη και Λούντζη να βοηθούν εξαιρετικά σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει κεφάλι απέναντι στους Ουκρανούς για την διεκδίκηση της πρόκρισης στον 2ο προκριματικό της διοργάνωσης.

Το Λαύριο αιφνιδιάστηκε από την Ντνίπρο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Ουκρανούς να μπαίνουν μπροστά 12-4 στο τέταρτο λεπτό, όμως η Ελληνική ομάδα μπήκε στον ρυθμό της αναμέτρησης και με σερί 14-2 προσπέρασε στο 7ο λεπτό με 18-14, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-22.

Σε επιθετικό ρυθμό ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το Λάυριο ενώ ήταν μπροστά στο 15’ με 35-28, είδε την Ντνίπρο με ένα σερί 8-0 να προσπερνά με 36-35 στο 17’, ενώ οι Ουκρανοί έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 45-40.

Στην τρίτη περίοδο η Ουκρανική ομάδα διατήρησε μια διαφορά στο πρώτο μισό, καθώς στο 25’ ήταν μπροστά με 54-49, όμως το Λαύριο έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 8-0 προσπέρασε 57-54 στο 27’, ενώ έκλεισε μπροστά το δεκάλεπτο με 60-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και μέχρι το 36’ διατηρούσε μια διαφορά στους εννέα πόντους (73-64). Οι Ουκρανοί όμως στο 38’ πλησίασαν στο καλάθι με σερί 7-0 (75-73), αλλά με τους Κακλαμανάκη, Λούντζη και Χαραλαμπόπουλο να δίνουν τον ρυθμό η ομάδα του Λαυρίου κατάφερε να νικήσει με 82-73 και να πάρει μια καλή διαφορά για την ρεβάνς στην Ουκρανία.

Τα δεκάλεπτα:26-22, 40-45, 60-59, 82-73