Νίκη-γοήτρου στην Πυλαία ο Κολοσσός

Written by  Απρ 20, 2019

Ο ήδη υποβιβασμένος Κολοσσός H Hotels έπαιξε για την ιστορία του και κατάφερε να κάνει τη ζημιά στον ΠΑΟΚ των χιλίων προβλημάτων και να πάρει τη νίκη γοήτρου στην Πυλαία με 83-79, στερώντας από τον «Δικέφαλο του Βορρά» την ευκαιρία να παραμείνει ψηλά στην βαθμολογία.

Με τους Χάτσερ και Γκάρετ να παραμένουν εκτός διεκδικώντας τα δεδουλευμένα, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τρεις εφήβους στην ενδεκάδα που κατέβασε για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της αναμέτρησης, με τον Κολοσσό που πλέον ετοιμάζει τα πλάνα του για την επόμενη σεζόν, να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία για μια νίκη χωρίς αντίκρισμα μεν, αλλά με πάντα ιστορική σημασία απέναντι σε έναν μεγάλο σύλλογο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να προηγείται με 16-19 και η περίοδος να λήγει ισόπαλη 22-22, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με σερί 6-0 για το 28-22 και να μπαίνει στην θέση του οδηγού ως το ημίχρονο που τον βρήκε να προηγείται με 43-38.

Τα δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, με τον Κολοσσό που είχε καλά ποσοστά από την περιφέρεια, να αντιδρά και να αρχίσει να παίρνει διαφορά (52-60) και να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με +9 (57-66).

Με τρίποντο του Μπράουνινγκ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 (59-69) και με τον ΠΑΟΚ να μένει πια από λύσεις, ο χρόνος κυλούσε υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε τελευταία φορά σε 64-69, αλλά η προσπάθεια έμεινε εκεί, με τον Κολοσσό να φτάνει και πάλι το +10 (70-80) και να παίρνει τελικά τη νίκη με 79-83.

Ο Στήβεν Μπράουνινγκ ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και 6 λάθη, ο Τζέι Βον Πίνγκστον είχε 14 πόντους, με 4 ριμπάουντ,  Σλάβεν Τσούπκοβιτς 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Δημήτρης Μαυροειδής πρόσθεσε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Φιλ Γκος είχε 16 πόντους, ο Μιλένκο Τέπιτς 14, ενώ ο Τζοντρέ Τσέφερσον είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83

Φωτό: paokbc.gr