Με επτά παίκτες ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το ΟΑΚΑ

Written by  Απρ 20, 2019

Με υπεροπλία στη ρακέτα και μην επιτρέποντας στην ΑΕΚ να βρει ρυθμό, ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη με 76-67 στο ΟΑΚΑ. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης τα πολλά προβλήματα των ερυθρόλευκων που κατέβηκαν μόλις με έντεκα αθλητές εκ των οποίων αγωνίστηκαν οι οκτώ, καθώς οι δύο μικροί Κολοβέρος και Ζευγαράς , όπως και ο Αγραβάνης, δεν πήρα λεπτό συμμετοχής, αλλά και τον Μπόγρη που απλά χρησιμοποιήθηκε μόλις δύο λεπτά.

Πριν το τζάμπολ τιμήθηκε για την προσφορά του στην ΑΕΚ ο Μηνάς Γκέκος.

Ο Λεντέι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τρεις βολές, ενώ ο Ξανθόπουλος απάντησε για την ΑΕΚ με τρίποντο για το 3-3 στο 2ο λεπτό. Ο Βεζένκοφ έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά με 5-3 για να απαντήσει και πάλι ο Γκρίφιν ισοφαρίζοντας σε 5-5. Μια βολή του Μιλουτίνοφ, ένα δίποντο του Βεζένκοφ και ένα του Παπανικολάου έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στο 4ο λεπτό γι τον Ολυμπιακό με 10-5. Το πρώτο πεντάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά 13-7. Στο 6ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχοντας καλύτερο ρυθμό βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 17-9. Ο Ρός αρχικά με τρίποντο και ο Τζέημς με καλάθι και βολή μέσα σε ένα λεπτό μείωσαν για την ΑΕΚ στο καλάθι 19-17 (8'). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κρατά το προβάδισμα με 21-20.

Με τον Λαρεντζάκη να βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 22-21 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Μάντζαρης που κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του για τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 24-22, ενώ ο Γκος με καλάθι και βολή ανέβασε τη διαφορά στο 12' στο +5 σε 27-22. Στο 15' ο Ολυμπιακός κρατούσε την πρωτοπορία στο σκορ με 32-30. Ο Βεζένκοφ έκανε το 34-30 όμως ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, όπως και η ΑΕΚ μέσα στη ρακέτα. Ο Τσέρι στο 17' ανέβασε τη διαφορά στο +6 (36-30) αναγκάζοντας τον Μπάνκι σε τάιμ άουτ.Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 39-30, όμως ο Γιαννόπουλος μείωσε με τρίποντο σε 39-33 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-36, αφού ο Ρος στα 10 δευτερόλεπτα μείωσε στους τρεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τζέημς να μειώνει σε 39-38 στο 21', ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος έβαλε μπροστά τη ΑΕΚ με 40-39.Ο Ολυμπιακός είχε άμεση απάντηση και με σερί 8-0 προσπέρασε με 47-40 στο 23'. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα δικό της σερί 4-0 και στο 26' μείωσε σε 47-44, ενώ ο Ολυμπιακός μετρούσε τρία λεπτά δίχως σκορ. Ο Γκος με δύο βολές έδωσε και πάλι σκορ για τον Ολυμπιακό βάζοντας τον μπροστά με 49-44, όμως ο Χάντερ απάντησε με κάρφωμα για το 49-46 και ο Λαρεντζάκης με δύο βολές μείωσε για την ΑΕΚ στον πόντο 49-48 στο 27'. Ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Γκος με πέντε αναπάντητους πόντους έτρεξαν σερί 8-0 και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (57-48) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται στο κλείσιμο με 57-50, αφού ο Τζέημς με δύο βολές κατάφερε να μειώσει.

Ο Λεντέι με κάρφωμα έκανε το 59-50 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου για τον Ολυμπιακό, ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της περιόδου ο ίδιος έδωσε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό με 61-50. Ο Μιλουτίνοφ έκανε με δύο καρφώματα στο 32' το 65-51 με τον Ολυμπιακό να αρχίζει πλέον να κλειδώνει τη νίκη.Το σερί των ερυθρόλευκων συνεχίστηκε και στο 33' με μια βολή του Μιλουτίνοφ έγινε το 66-51, ενώ ο Σάκοτα ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ΑΕΚ με τρίποντο για το 66-54. Ο Λαρεντζάκης στο 34' κατέβασε τη διαφορά στου εννέα πόντους με τρίποντο 66-57, όμως ο Τσέρι με δύο βολές απάντησε για το 68-57, ενώ το πεντάλεπτο της περιόδου έκλεισε με δύο ακόμη βολές του Τσέρι για το 70-57. Η ΑΕΚ στο 36' με καλάθι του Λαρεντζάκη μείωσε σε 70-59. Ο Παπανικολάου 3:41 πριν το τέλος διαμόρφωσε το 72-59 και Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη με 76-67.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ για την ΑΕΚ ο Λαρεντζακης σημείωσε 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76