Άνετα το 1-0 ο Προμηθέας, 81-66 τον ΠΑΟΚ

Written by  Μάι 18, 2019

Ο Προμηθέας δεν συνάντησε αντίσταση από τον ελλειπή ΠΑΟΚ ο οποίος κατέβηκε με σύνθεση ανάγκης εννέα παικτών, επικράτησε με 81-66 στην πρώτη αναμέτρηση της προημιτελικής σειράς των πλέϊ οφ και έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί στα ημιτελικά της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με 5-2, όμως ο Προμηθέας είχε άμεση αντίδραση και με σερί 7-0 προσπέρασε στο τρίτο λεπτό με 9-5, ενώ η ομάδα της Πάτρας από εκείνο το σημείο και μετά κυριάρχησε στο παρκέ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διψήφια διαφορά με 21-11.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου και η διαφορά ανέβηκε στο +15 (26-11). Στο 14’  η διαφορά ανέβηκε στο +17 (30-13) με την ομάδα της Πάτρας να είναι μόνη στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις. Ο δικέφαλος με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε  σε 30-17, όμως ο Χολ με τρίποντο ανέβασε και πάλι την διαφορά για το 33-17, ενώ στο 16’ η διαφορά πάτησε την μέγιστη στην αναμέτρηση με τον Προμηθέα να προηγείται με 37-19. Η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου 48-28, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό στο 48-30 υπέρ του Προμηθέα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και να κλειδώνει τη νίκη από νωρίς, καθώς στο 23’ η διαφορά ήταν στο +24 (56-32). Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +20 (58-38). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα της Πάτρας μπροστά με 65-46.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί 4-0 στο πρώτο λεπτό και μείωσε σε 65-50. Ο Προμηθέας είχε τις λύσεις και απάντησε ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 (70-50) στο 34’. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να επικρατεί με 81-66.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Μέιερ με 16 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Χρυσικόπουλος σημείωσε 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 48-30, 65-46, 81-66