Στην 3η θέση του «Gomelsky Cup» ο Προμηθέας

Written by  Σεπ 25, 2019

Ο Προμηθέας επικράτησε με 87-83 της Ούνιξ Καζάν στον μικρό τελικό του «Gomelsky Cup» και κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά. Η ομάδα της Πάτρας αν και για 24 λεπτά ήταν πίσω με διψήφια διαφορά, έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν την Ούνιξ να είναι μπροστά με 9-7, ενώ οι Ρώσοι μέσα σε ένα λεπτό ανέβασαν την διαφορά στο +8 (15-7), ενώ στο 7ο λεπτό απέκτησαν διψήφια διαφορά 19-9. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα πίσω στο σκορ με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καζάν προηγήθηκε στο 14΄με 36-23, όμως ο Προμηθέας κατάφερε να βρει αντίδραση και στο 17’ μείωσε σε 38-33 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με την Ούνιξ μπροστά 40-33.

Η Ούνιξ στο 24’ διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, όμως σε εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα του Προμηθέα, οδήγησε την ομάδα της Πάτρας σε ένα σερί 12-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά δίνοντας το προβάδισμα με 51-49, ενώ οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 55-54.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 66-62. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 73-69, όμως οι λάθος επιλογές από πλευράς Προμηθέα, έδωσαν το δικαίωμα στην Καζάν να ισοφαρίσει σε 73-73. Ο Χολ με δύο βολές έκανε το 75-73 για τον Προμηθέα για να έρθει ένα φάουλ που είδαν μόνο οι διαιτητές του Κασελάκη στον Πάλσον ο οποίος απέκτησε δικαίωμα για τρεις βολές τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Πάλσον  ευστόχησε στις δύο βολές κάνοντας το 75-75 στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 79-75 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Ο Μπαμπ με επτά πόντους στα τρία πρώτα λεπτά της παράτασης ουσιαστικά κλείδωνε τη νίκη για τον Προμηθέα βάζοντας τον μπροστά με 84-77. Η ομάδα της Πάτρας έφτασε στη νίκη με 87-83 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Gomelski Cup.

Ο Αγραβάνης σημείωσε 18 πόντους, ενώ την παράσταση έκλεψε ο Μπαμπ ο οποίος από τους 10 συνολικά πόντους του οι επτά ήταν στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75 κ.α., 83-87 παρ.