Με τα φρένα… σπασμένα στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός

Written by  Οκτ 06, 2019

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πετούσε… φωτιές, παίρνοντας σε ένα πλούσιο και θεαματικό παιχνίδι τη νίκη απέναντι στο Λαύριο Megabolt με 112-81 και έδειξε για μια ακόμα φορά ότι δεν υπάρχει αντίπαλος να τον κοντράρει σοβαρά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» έπιασαν πολύ μεγάλη απόδοση, είχαν υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια (14/27 τρίποντα), είχαν διάθεση για τρέξιμο από το πρώτο δευτερόλεπτο, είχαν εξαιρετική δημιουργία, μοιράζοντας συνολικά 32 ασίστ και, σε γενικές γραμμές, ευχαριστήθηκαν πλήρως το παιχνίδι, μοιράζοντας σκορ και θέαμα.

Το 8-7 που προηγήθηκε το Λαύριο ήταν η μόνη και… τελευταία αναλαμπή, καθώς ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 10-0 για το 8-17 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω.

Με νέο σερί 11-0 οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου στο 18-33, ενώ συνέχισαν με τον ίδιο, αμείωτο ρυθμό, για να φτάσουν στο εντυπωσιακό 44-62 του ημιχρόνου.

Με τον ρυθμό να μην πέφτει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +30 (51-81) και ξεκαθάρισε με τον πιο εμφατικό τρόπο ποιος είναι το απόλυτο «αφεντικό», με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 61-91.

Το μόνο ενδιαφέρον πλέον ήταν το πόσο γρήγορα ο Παναθηναϊκός θα ξεπεράσει τους 100 πόντους και η τελική έκταση της διαφοράς, που έφτασε ακόμα και τ0υς 37 πόντους (64-101), με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 81-112.

Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 14 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Νίκος Παππάς που επανήλθε στη δωδεκάδα σημείωσε 11 πόντους με 2 ασίστ και 2 κοψίματα.

Για το Λαύριο, ο Γκλιν Γουότσον σημείωσε 22 πόντους και ο Κάιλ Άλμαν είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112