Με Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός πρώτη νίκη με ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 12, 2019

Με κορυφαίο παίκτη του τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και με εκπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea, επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 83-66 και πήρε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, προηγήθηκαν με 14-6 μόλις στο 5’ και έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους που, παρ’ όλα αυτά, απάντησαν με σερί 7-0 για να πάρουν προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 20-21.

Ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό και έφτασε σε προβάδισμα 6 πόντων (26-20), όμως, ο Ιωνικός απάντησε άμεσα με σερί 13-0, για να προηγηθούν με 36-28 και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 43-38.

Ο Ιωνικός διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το διάστημα του τρίτου δεκάλεπτου φτάνοντας ακόμα και το +7 (60-53), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο τέλος της περιόδου στον πόντο (63-62).

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί σε δραματικό φινάλε, ο Ιωνικός έπαιξε εκπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 20-4 όχι μόνο έφτασε στη νίκη, αλλά πήρε και μια μεγάλη διαφορά, με το τελικό 83-66 να τους χαρίζει την πρώτη τους νίκη στην επιστροφή τους στην μεγάλη κατηγορία.

Κορυφαίος των νικητών ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που τελείωσε με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Στήβεν Μπαρτ Τζ. πρόσθεσε 14 πόντους.

Από τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Άαρον ΜΠεστ σημείωσε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Τζεκουάν Λιούις είχε 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66