Διέλυσε τον Πανιώνιο και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Written by  Νοε 02, 2019

Μετά την ευρωπαϊκής της… επιστροφή, η ΑΕΚ ξέσπασε στον Πανιώνιο Su Casa για το ελληνικό πρωτάθλημα, επικράτησε άνετα με 91-61 και έβαλε τέλος και σε αυτό το αρνητικό σερί που την είχε φέρει, προσωρινά, όπως αποδείχθηκε, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και δεν ήθελε να δώσει κανένα δικαίωμα στον αντίπαλό της, παίρνοντας προβάδισμα με 12-4 μόλις στο 5’ και, συνεχίζοντας με επιθετική διάθεση και καλή άμυνα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 24-11.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με σερί 10-1 έστειλε την διαφορά στο +22 (34-12) και δεν δυσκολεύθηκε να την διατηρήσει, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της με 25 πόντους (53-28) και το χορταστικό πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 53-31.

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, ο Πανιώνιος έβγαλε μια κάποια αντίδραση, εκμεταλλευόμενος και την χαλάρωση των «κιτρινόμαυρων», μειώνοντας σε 62-48, αλλά η «Ένωση» απάντησε με σερί 10-2 μέχρι τη λήξη της περιόδου, που την έφερε στο 72-50 και ουσιαστικά, έκοψε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για επιστροφή.

Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ, παρ’ όλα αυτά να μην κατεβάζει ρυθμούς, να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 91-61 που έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί της με εμφατικό τρόπο.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 10 πόντους, ενώ για τον Πανιώνιο, ο Φώτης Λαμπρόπουλος είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σαμάρντο Σάμουελς 14 πόντους και ο Τζάστιν Μάρτιν 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61