Εύκολα ο Ήφαιστος τον Άρη που… βυθίζεται

Written by  Νοε 16, 2019

Ο Ήφαιστος Λήμνου διέλυσε τον Άρη με 85-59 και συνεχίζει την καλή του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα, «βυθίζοντας» τους Θεσσαλονικείς στον πάτο της βαθμολογίας, σε μια από τις πιο δύσκολες χρονιές της ιστορίας τους.

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους, που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ό,τι ήθελαν, φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη και με μεγάλη διαφορά απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε δυνάμεις να φανεί ανταγωνιστικός πέρα από την πρώτη περίοδο.

Ο Ήφαιστος είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά μόνο προς το τέλος της πρώτης περιόδου κατάφερε να ξεφύγει με μια κάποια διαφορά, που τον βρήκε στο δεκάλεπτο να προηγείται με 16-11.

Ο Άρης δυσκολευόταν να ακολουθήσει επιθετικά τους γηπεδούχους που άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να δημιουργούν διαφορά, η οποία έφτασε στο 15’ στο 33-20 και, με τους «κιτρινόμαυρους» να μην μπορούν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν, το ημίχρονο έληξε με 39-27.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, όταν  Ήφαιστος έφτασε τη διαφορά στο +19 (48-29) και πλέον δεν υπήρχε… γυρισμός, αφού ο Άρης έδειχνε ανίκανος να αντιδράσει.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 60-43 και από το σημείο εκείνο και έπειτα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ, με την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς (72-50) και να φτάνει μέχρι και το +27 (85-58), με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει μια άνετη νίκη.

Ο Μάριο Λιτλ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ο Τζέρι Σμιθ είχε 13 πόντους, ο Σον Έβανς σημείωσε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 80-59