Πρώτο «διπλό» για Λάρισα με ήρωα στο τέλος τον Παπαντωνίου

Written by  Νοε 16, 2019

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πήρε η Λάρισα που πέρασε από την Ρόδο, επικρατώντας με πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον Νώντα Παπαντωνίου, του Κολοσσού H Hotels με 83-80 και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν κι άλλες θέσεις στον πίνακα.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε εντυπωσιακά, αφού προηγήθηκε με 10-2 και πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, ενώ έφτασε και το +12 (17-5), με την Λάρισα να καταφέρνει να μειώσει σε 24-19 πριν ο Κρομά κάνει το 27-19 του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά στα όρια του διψήφιου μέχρι τα μισά περίπου του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν η Λάρισα άρχισε να πλησιάζει περισσότερο και έφτασε στο καλάθι (38-36), πριν το ημίχρονο βρει τον Κολοσσό να προηγείται με 40-36.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 41-44, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια πόντο – πόντο, μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου που βρήκε την Λάρισα να είναι αυτή που είχε προβάδισμα με 54-58.

Η τελευταία περίοδος είχε πολλή αγωνία και διακυμάνσεις, με τον Κολοσσό να κάνει την ανατροπή και να περνάει μπροστά με 78-75 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με τρίποντο του Παπαντωνίου.

Ο Τουντζιαράκης με 1/2 βολές έκανε το 79-78 στα 42’’ πριν τη λήξη, με τον Παπαντωνίου να πετυχαίνει ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο για να δώσει προβάδισμα στην Λάρισα στα 22’’. Ο Κολοσσός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τζάκσον και έτσι η Λάρισα που ήταν πιο ψύχραιμη σε αυτές τις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη με 80-83.

Ο Τερέλ Παρκς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Παπαντωνίου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Σκότι Ρέινολντς να προσθέτει 13 πόντους.

Από τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά ήταν πάρα πολύ καλός με 26 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τον Ντόνοβαν Τσάκσον να σημειώνει 12 πόντους και τον Ταϊρόν Μπρέιζελτον να κάνει double-double με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83