Ανατροπή με Γκίκα και νίκη επί του Προμηθέα για την ΑΕΚ

Written by  Νοε 30, 2019

Σε ένα ματς με πολλές έντονες συγκινήσεις, η ΑΕΚ επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 73-68 με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη των Πατρινών, Νίκο Γκίκα, ο οποίος, μάλιστα, είχε αποχωρήσει νωρίτερα ως τραυματίας από την αναμέτρηση.

Ιδιαίτερα σημαντικό στοιχείο του παιχνιδιού ήταν το γεγονός ότι για μια ακόμα φορά στις κερκίδες του ΟΑΚΑ φιλοξενήθηκαν πρόσφυγες και μετανάστες, σε συνέχεια του κοινωνικού προγράμματος της ΚΑΕ ΑΕΚ, ενώ οι φίλαθλοι είχαν αναρτήσει πανό συμπαράστασης στον δοκιμαζόμενο από τον σεισμό αλβανικό λαό.

Στο παρκέ, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 8-2, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 13-11, αλλά να μην καταφέρνει να πλησιάσει περισσότερο και την «Ένωση» να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25-22.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Πατρινούς που με σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 27-30, ενώ με πρωταγωνιστή τον Έλλις, έφτασαν ακόμα και το +7 (37-44) πριν ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μειώσει στο ημίχρονο σε 40-44.

Νωρίτερα, στην εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Νίκος Γκίκας δέχθηκε ακούσιο χτύπημα με αγκώνα στο πρόσωπο, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός για να του γίνουν ράμματα πάνω από το δεξί του μάτι.

Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμά του μέχρι το 25’ (47-53), όταν η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και με εντυπωσιακό σερί 14-0, όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά προηγήθηκε με +8 (61-53) και έκλεισε με προβάδισμα 61-55 το τρίτο δεκάλεπτο.

Ήταν η σειρά του Προμηθέα να καλύψει γρήγορα τη διαφορά και να περάσει μπροστά με 63-65, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης σε… θρίλερ.

Ο Νίκος Γκίκας αρχικά με τρίποντο έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά με 66-65, ενώ με νέο σουτ από τα 6,75μ. έδωσε «αέρα» 6 πόντων στην «Ένωση» (71-65) που μπήκε με προβάδισμα νίκης στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Προμηθέας προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο με το τελικό 73-68 να χαρίζει μια σημαντική νίκη στην ΑΕΚ που ανέβηκε στο 5-4 και αφήνει στο 6-3 την ομάδα της Πάτρας.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από τον Προμηθέα, ο Οκτάβιους Έλλις ήταν απολαυστικός, κάνοντας double-double με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ολεξάντρ Λίποβι σημείωσε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 61-55, 73-68