Ο Ιωνικός «λύγισε» το Περιστέρι σε «ματσάρα» με δυο παρατάσεις!

Written by  Δεκ 07, 2019

Σε μια αναμέτρηση που έσπασε… καρδιές και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea πήρε τη νίκη επί του Περιστερίου winmasters με 100-95 και πήρε την 6η φετινή του νίκη, συνεχίζοντας να εντυπωσιάζει στην επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν με διαφορά το καλύτερο της αγωνιστικής, με τις δυο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ πάθους, αυτοθυσίας και ενέργειας ακόμα και στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, προσφέροντας μια σπουδαία μπασκετική παράσταση, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στηβ Μπαρτ, που έκανε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι και οδηγεί την ομάδα του σε υψηλές… πτήσεις.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να δημιουργούν μια μικρή διαφορά (19-13) και έφτασαν σε αρκετά υψηλό σκορ στην πρώτη περίοδο, που τους βρήκε να προηγούνται με 25-22.

Παρά τις προσπάθειες του Περιστερίου να περάσει μπροστά, ο Ιωνικός διατήρησε τα προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και του δεύτερου δεκάλεπτου και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 37-33.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, το πέτυχαν στο δεύτερο, καθώς με σερί 10-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 42-48 και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Ιωνικό, ωστόσο, να ξαναπερνάει μπροστά με 53-52 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-55 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 64-60 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως, το Περιστέρι ισοφάρισε και προηγήθηκε με 69-71 και τα τελευταία λεπτά κύλησαν γεμάτα αγωνία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 77-73 στα 41’’ πριν τη λήξη, αλλά το Περιστέρι μείωσε αρχικά με τον Σμιθ και, στη συνέχεια με 2/2 βολές του Μορέιρα ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (77-77).

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση και προηγήθηκε με 78-83 δείχνοντας ικανό να πάρει τη νίκη, αλλά λογάριασε χωρίς τον Μπαρτ, ο οποίος με συνεχόμενους δικούς του πόντους, έδωσε προβάδισμα με 85-84, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν και πάλι με βολή του Μορέιρα (85-85) και με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στα… λάθη, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και στην τελευταία περίοδο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να αρνούνται να χάσουν, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να σημειώνει το καλάθι του αγώνα, δίνοντας προβάδισμα με 96-92 στα 23’’ και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του που ήρθε με το τελικό 100-95

Ο Στηβ Μπαρτ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι… σεληνιασμένος, σταματώντας στους 35 πόντους, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που σημείωσε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που είχε επίσης 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασιστ, με τον Τζαμάλ Τζόουνς να έχει 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από το Περιστέρι, μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Γιάνικ Μπορέιρα, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Σκούτσι Σμιθ είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77, 85-85 (παρ.1), 100-95 (παρ.2)