Άνετα το Λαύριο, σε μπελάδες ο Κολοσσός

Written by  Ιαν 18, 2020

Το Λαύριο Megabolt επικράτησε εύκολα του Κολοσσού H Hotels με    και συνεχίζει να κοιτάει ψηλά στην βαθμολογία, με τους Ροδίτες να μπλέκουν πια σε περιπέτειες για την σωτηρία τους, μετά και από τα αποτελέσματα των άλλων αγωνιστικών.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 16-8 στο 5’ και, έχοντας επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του, έφτασε πολύ εύκολα στο 25-13 του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-23 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμά του, έφτασε το +10 (38-28) και έμεινε μπροστά στο ημίχρονο με 40-32.

Ο Κολοσσός μείωσε σε 45-39 και έδειξε πως μπορεί να απειλήσει, όμως, δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τους παίκτες του Λαυρίου, που έμειναν συγκεντρωμένοι και με καθαρό μυαλό, έστειλαν τη διαφορά στο +14 (57-43) και ξαναέγιναν τα… αφεντικά του ματς, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με διαφορά ασφαλείας για το 62-46.

Τα πάντα τελείωσαν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, καθώς το Λαύριο ξέφυγε ακόμα και με 19 (67-48) και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό, χωρίς να κινδυνεύσουν, με τον Κολοσσό να μειώνει απλώς στο τελικό 78-68.

Ο Κουέντον Ντεκόζι ήταν ο κορυφαίος του Λαυρίου με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντέβιν Ντέηβις είχε 12 πόντους.

Για τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά είχε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Ντάνι Αγκμπελέσε είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντόνοβαν Τζάκσον πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68