Αναπνέει ακόμα ο Ιωνικός, στον «βυθό» παρέμεινε ο Άρης

Written by  Ιαν 26, 2020

Ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea πήρε πολύ σημαντική νίκη επί του Άρη με 72-65 και πήρε μια μεγάλη βαθμολογική «ανάσα», την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έμειναν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να δημιουργήσουν ένα νικηφόρο σερί με φόντο τη σωτηρία τους.

Η νευρικότητα και οι βιαστικές και άστοχες επιλογές σημάδεψαν τις προσπάθειες των δυο ομάδων, με το σκορ να είναι πολύ χαμηλά στο πρώτο πεντάλεπτο (4-4) με το θέαμα να μην είναι το ιδανικότερο, αφού η ουσία ήταν ο αυτοσκοπός, με το αποτέλεσμα του πρώτου δεκάλεπτου να είναι το ισόπαλο 14-14.

Ο Ιωνικός άλλαξε εντελώς την εικόνα του με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και με τρομερή άμυνα, κράτησε τον Άρη στο μηδέν για περίπου 5’, διάστημα στο οποίο έκανε σερί 12-0 και μπήκε στη θέση του οδηγού με 26-14, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν στη συνέχεια, μείωσαν σταδιακά και έφτασαν στον πόντο (31-30) και, μάλιστα, πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Μπράουν για το 34-36.

Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (36-41), που τον βοήθησε να μείνει μπροστά για αρκετή ώρα, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να την εδραιώσει, με τον Ιωνικό να προηγείται ξανά και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 53-50.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα νίκης (68-58), που έμελλε να είναι και καθοριστικό, αφού το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει με σερί 6-0, αλλά τίποτα περισσότερο, με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-65.

Ο Γιάννης Δημάκος ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Σακελλαρίου ακολούθησε σε προσφορά με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τον Άρη προσπάθησε πολύ ο Κεν Μπράουν με 23 πόντους (5/9 τρίποντ) και 3 ασίστ, ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65