«Πράσινη» τρίποντη… καταιγίδα παρέσυρε και τον ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 27, 2020

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετέτρεψε την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ σε διαγωνισμό… τριπόντων, σκοράροντας 21/33 από τα 6,75μ., επικράτησε άνετα με το ευρύ 117-79  και στρέφεται στην κρίσιμη αναμέτρηση της Παρασκευής με την Βαλένθια, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μένει μαζί με τον συμπολίτη Άρη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση, όπως ήταν αναμενόμενο, επηρεάστηκε από την βαριά σκιά του τραγικού θανάτου του Κόμπε Μπράιαντ, με τους παίκτες και προπονητές των δυο ομάδων να είναι φανερά φορτισμένοι, ενώ το κλίμα έγινε ακόμα πιο συγκινησιακό, όταν πριν από το τζάμπολ προβλήθηκε ένα βίντεο του θρύλου του ΝΒΑ, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι άργησε να βρει ρυθμό, με τους «πράσινους» να προηγούνται με 8-2, όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, προηγήθηκε με 14-15, αλλά ο Παναθηναϊκός, με τον Ράουτινς να προσφέρει σκορ από την περιφέρεια, πήρε διαφορά 7 πόντων (26-19) και το δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά με 26-21.

Μετά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να μένει κοντά, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό από τα 6,75μ. και με τους Ράις και Φριντέτ να… πυροβολούν, έστειλε τη διαφορά στους 16 πόντους (50-34) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα για το 54-42.

Τα πάντα ξεκαθάρισαν με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, όταν ο Παναθηναϊκός έπαιξε απίστευτη άμυνα, ενώ έτρεχε σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, επέβαλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό του και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 32-11 στην περίοδο, εκτόξευσε την διαφορά στους 33 πόντους (86-53) και δεν ανησύχησε καθόλου για την συνέχεια.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε διαγωνισμό… τριπόντων και σε μονομαχία των δυο ομάδων για το θέαμα, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά, που έφτασε και τους 40 πόντους (112-72) και το τελικό 117-79 καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Ο Άντι Ράουτινς έκανε μεγάλο παιχνίδι με 21 ποντους και 7/8 τρίποντα, ο Ντίνος Μήτογλου είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Ταϊρίς Ράις σημείωσε 15 ποντους με 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Ντεσόν Τόμας έκανε double-double 10 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 10 πόντους και ο Τζέικομπ Γουάιλι είχε επίσης 10 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Άνταμ Σμιθ σημείωσε 25 πόντους με 6/10 τρίποντα, με 4 ριμπάουντ, ο Σάνον Σόρτερ σημείωσε 15 πόντους με 7 ασίστ και ο Τζακόρεϊ Γουίλιαμς είχε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79