Ο Κολοσσός… καταδίκασε τον Άρη

Written by  Φεβ 29, 2020

Ο Κολοσσό H Hotels επικράτησε έπειτα από ένα θεαματικό σε εξέλιξη παιχνίδι του Άρη με 90-86 και πλέον ο πάλαι ποτέ «Αυτοκράτορας» αρχίζει να μένει από ελπίδες για την σωτηρία του, αφού δεν κατάφερε να διαχειριστεί τις διψήφιες διαφορές που πήρε σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης.

Ο Άρης προηγήθηκε με +14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με +9 στο ξεκίνημα του τέταρτου, αλλά δεν άντεξε στην πίεση, έμεινε από δυνάμεις, έχασε πολλές βολές και πλέον τα θαύματα δείχνουν να στερεύουν όσον αφορά στην παραμονή του στην κατηγορία.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά, με τον Κολοσσό να προηγείται με 10-7 και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας σε προβάδισμα 5 πόντων (17-12), όμως, ο Άρης, όχι μόνο δεν επέτρεψε στους Ροδίτες να ξεφύγουν, αλλά ισοφάρισε στο τέλος του δεκάλεπτου σε 17-17.

Με δυο τρίποντα από Φιτζπάτρικ και Μόρις και συνολικό σερί από την πρώτη περίοδο 11-0, ο Άρης πέρασε μπροστά με 17-23 και έδειξε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, ενώ συνεχίζοντας με εκπληκτικό ρυθμό, έφτασε και το +14 (25-39), ωστόσο, δεν απέφυγε τα φθηνά λάθη και δεν κράτησε διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο, που τον βρήκε να προηγείται με 37-43.

Ο Κολοσσός έφτασε στην ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 46-46, αλλά ο Άρης απάντησε ξανά με σερί 6-0 για να προηγηθεί εκ νέου με 46-52 και έφτασε στο τέλος του δεκάλεπτου με ένα σημαντικό προβάδισμα για το 52-61.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν στο παρκέ για την τελευταία περίοδο με μπόλικη ενέργεια και, εκμεταλλευόμενοι την κόπωση, την έλλειψη λύσεων, αλλά και το φόρτωμα με φάουλ των φιλοξενούμενων, έφτασαν στην ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 71-71 και το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε.

Το τρίποντο του Γκρίφιν έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στον Κολοσσό (83-77) στα 38’’, ο Μποχωρίδης απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 83-80, αλλά ο χρόνος που απέμεινε ήταν υπερβολικά λίγος για να γίνει η ανατροπή και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το τελικό 90-86.

Ο Ζερμαίν Λαβ σημείωσε 23 πόντους με 7 ασίστ, ο ο Μάλκολμ Γκρίφιν είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Ντάνι Αγκμπελίζ είχε 13 πόντους, ο Γιώργος Τσαλμπούρης με τον Λασανά Κρομά είχαν από 11 πόντους και ο Τράβις Ντάνιελς πρόσθεσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έφτασε κοντά σε triple-double με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Νταγκίσεβιτς είχε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Τζέιλεν Μόρις είχε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Τορλίν Φιτζπάτρικ με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86

Φωτό: ΕΣΑΚΕ