Η Λάρισα πήρε το ντέρμπι με τον Κολοσσό

Written by  Μαρ 07, 2020

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη, η Λάρισα επικράτησε πολύ δύσκολα του Κολοσσού H Hotels με 95-90 και κρατά ζωντανές τις ελπίδες της για σωτηρία, πιάνοντας, ταυτόχρονα, τους φιλοξενούμενους στην βαθμολογία, έχοντας υπέρ της δύο νίκες σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις.

Η Λάρισα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την έναρξη, όταν με εκπληκτικό ξεκίνημα βρέθηκε πολύ νωρίς στο +15 (20-5), με τον Κολοσσό παρ’ όλα αυτά, να αντιδρά και να μειώνει σταδιακά, φτάνοντας στο  -5 του πρώτου δεκάλεπτου (26-21.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, έφτασαν στην ανατροπή με σερί 8-0 για το 26-28 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι που πήγε πόντο πόντο μέχρι το ημίχρονο που έληξε με το σκορ στο 43-43,

Με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε και πάλι σε ισορροπία, με την Λάρισα να παίρνει σκορ από τον Ρας, να εκμεταλλεύεται τα λάθη και τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος της περιόδου για το 68-60.

Το προβάδισμα αυτό ήταν αρκετό για την Λάρισα να παίξει με λιγότερο άγχος στην τελευταία περίοδο και, παρά την πίεση και την προσπάθεια του Κολοσσού να μειώσει, αλλά και τις πολλές χαμένες βολές (20/32), έφτασε τελικά στην σημαντική νίκη με 95-90.

Ο Μπράντον Ρας με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Άντονι Χίκι με 22 πόντους και 7 ασίστ και ο Νταρνέλ Χάρις με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ντάνι Αγκμπελέσε είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ζερμαίν Λαβ είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90