Άνετα συνέχισε το σερί της η ΑΕΚ

Written by  Μαρ 07, 2020

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο απέναντι στον Ηρακλή, τον οποίο συνέτριψε με 86-61 και συνεχίζει το αήττητο σερί της που πλέον μετρά 15 συνεχόμενες νίκες.

Η «Ένωση» ξεκίνησε πολύ καλά και με την άμυνά της να κλείνει τους διαδρόμους, προηγήθηκε πολύ νωρίς με 11-4, ενώ με πιεστική άμυνα και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, έφτασε και το +14 (24-10), κλείνοντας το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 30-12.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 39-30, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με την «Ένωση» να διατηρεί το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα στο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 44-32.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με σερί 6-0 για να στείλει και πάλι την διαφορά στο +18 (50-32), όμως, ο Ηρακλής απάντησε και πάλι, μειώνοντας σταδιακά και έφτασε στο -9 με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που έληξε με το σκορ στο 60-51.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ έφτασε γρήγορα το +15 (70-55) και ουσιαστικά έκοψε εντελώς τα «φτερά» των παικτών του Ηρακλή για να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης, κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό 86-61 που χάρισε στην «Ένωση» την 15η συνεχόμενη νίκη της.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 16 πόντους, ο Νίκος Ζήσης είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιόνας Ματσιούλις είχε επίσης 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από τον «Γηραιό», ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο ο Τζαμάλ Σούλερ σημείωσε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βασίλης Καββαδάς είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61