Το Περιστέρι «βύθισε» τον ΠΑΟΚ που αποδοκιμάστηκε

Written by  Μαρ 07, 2020

Το Περιστέρι winmasters πέρασε νικηφόρα από την Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 75-68 και βύθισε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τους φιλάθλους του στο τέλος της αναμέτρησης να αποδοκιμάζουν παίκτες και τεχνικό επιτελείο για την κατάσταση, στην οποία έχει περιέλθει η ομάδα.

Η αναμέτρηση είχε έντονο ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη της, με τις δυο ομάδες να κυνηγούν μέχρι τέλους τη νίκη και τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που στο τέλος έφυγαν χαμογελαστοί από την Θεσσαλονίκη.

Ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-5, με το Περιστέρι να μένει κοντά και να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο τέλος του δεκάλεπτου σε 19-19.

Με σερί 6-0 το Περιστέρι προηγήθηκε με 19-25, όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 27-25 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο και πάλι ισόπαλες με 35-35.

Συγκλονιστική εξέλιξη και δυνατές μονομαχίες είχε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους δυο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ, να δείχνουν πάθος και διάθεση και, παρά την εν γένει αστοχία και επιπολαιότητα, να προσφέρουν και θέαμα και η περίοδος βρήκε το Περιστέρι να έχει πάρει οριακό προβάδισμα με 51-52.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων είχε υπομονή και καλή κυκλοφορία, επιβάλλοντας τον ρυθμό του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, κάτι που του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά με 9 πόντους (54-63), διαφορά που δεν κατέστη δυνατόν να καλυφθεί από τον ΠΑΟΚ και το τελικό 68-75 βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές και τους γηπεδούχους να δέχονται τις αποδοκιμασίες των οπαδών του.

Ο Στήβεν Γκρέι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γουίλ Χάτσερ με 15 πόντους, ο ΝτεΆντρε Κέιν με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γιάνικ Μορέιρα που έκανε double-double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κοψίματα οδήγησαν το Περιστέρι στη νίκη.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Σάνον Σόρτερ σημείωσε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Άαρον Μπεστ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75