Εύκολα την πρωτιά η Γαλλία

Written by  Σεπ 05, 2019

Η Γαλλία δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Δομινικανής Δημοκρατίας με 90-56 και πήρε άνετα την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο, με τις δυο ομάδες να προκρίνονται στη φάση των «16».

Με οδηγό την άμυνα, η Γαλλία ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο κρατώντας πολύ χαμηλά την αντίπαλό της, κλείνοντας την περίοδο με διψήφια διαφορά (8-18) και, στη συνέχεια, έκανε… πάρτι, φτάνοντας το +25 (15-41) πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά τελειώσει (21-43).

Το δεύτερο μέρος ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεπε στους Δομινικανούς να πλησιάσουν περισσότερο, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 28 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (40-68), με το χρόνο να κυλά ως το τέλος για το 56-90 που σφράγισε την ανωτερότητα των «τρικολόρ».

Ο Νάντο ΝτεΚολό με 15 πόντους, ο Ρούντι Γκομπέρ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ματίας Λεσόρτ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Εβάν Φουρνιέ με 10 πόντους και 5 ασίστ ξεχώρισαν για τη Γαλλία, ενώ για τη Δομινικανή Δημοκρατία, ο Βίκτορ Λιθ σημείωσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 21-43, 40-68, 56-90

Φωτό: fiba.basketball