Παγκόσμιο Κύπελλο: Νίκη γοήτρου για Κορέα

Written by  Σεπ 08, 2019

Η Κορέα πήρε νίκη γοήτρου με 80-71 απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού για τον όμιλο κατάταξης των θέσεων 17-32.

Η Κορέα ήταν αυτή που στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να προηγηθεί με 18-14 απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού σε ένα ματς αδιάφορο τόσο βαθμολογικά όσο και για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η διαφορά για την Κορέα ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στο 12’, καθώς έφτασε το +15 (31-16). Η Κορέα και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησε τη διαφορά άνετα σε διψήφια, καθώς στο 17’ το σκορ ήταν 42-29 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 50-30. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με την Κορέα να κρατά στο 26’ τη διαφορά στους 20 πόντους (61-41) και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 66-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την αντεπίθεση της και με σερί 10-2 μείωσε σε 68-57 στο 34’. Δύο λεπτά πριν το τέλος η Ακτή μείωσε ακόμη περισσότερο σε 78-71, όμως η Κορέα κράτησε άνετα για το τελικό 80-71.

Πρώτος σκόρερ για την Κορέα ο Ρα με 26 πόντους, ενώ για την Ακτή ο Αμπουό σημείωσε 15.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-50, 47-66, 71-80