Η Ν. Ζηλανδία νικήτρια στο απίστευτο ματς με την Τουρκία

Written by  Σεπ 09, 2019

Φανταστικό παιχνίδι έγινε μεταξύ της Τουρκίας και της Νέας Ζηλανδίας, με την ομάδα της Ωκεανίας να παίρνει τη νίκη με καλάθι του Φοτού με 102-101 και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τους αγώνες κατάταξης στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το ματς ήταν χορταστικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τις δυο ομάδες να σκοράρουν κατά… ριπάς και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες ή το παρακολούθησαν από την τηλεόραση.

Με γρήγορο ρυθμό και εντυπωσιακό επιθετικό παιχνίδι, η Τουρκία προηγήθηκε με 28-21 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 31-26, με τη Νέα Ζηλανδία να μένει κοντά στο σκορ και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 53-50.

Ίδια η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με την Τουρκία να διατηρεί μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά της και να προηγείται στο τέλος της με 77-74 και το θέαμα δεν εγκατέλειψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι δυο αντίπαλες πήγαιναν πόντο πόντο και εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Φοτού να γίνεται ο ήρωας της αναμέτρησης, αφού έδωσε αρχικά προβάδισμα με 100-99 στην ομάδα του, η Τουρκία πέρασε ξανά μπροστά με 100-101, όμως και πάλι ο Φοτού με δική του προσπάθεια στα 30’’ πέτυχε το νικητήριο καλάθι για το 102-101 έπειτα από ένα απόλυτα χορταστικό παιχνίδι.

Ο Φοτού ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ρομπ Λόε είχε επίσης 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Φιν Ντελανί και τα αδέρφια Γουέμπστερ σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σημείωσε ο Τομ Αμπερκρόμπι.

Για την Τουρκία, ο Τσεντί Οσμάν ήταν ασταμάτητος ολοκληρώνοντας με 32 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου είχε 27 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σκοτ Γουίλμπεκιν σμείωσε 15 πόντους με 7 ασίστ και ο Σεμίχ Ερντέν πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 53-50, 77-74, 101-102

Φωτό: fiba.basketball