Λάθη και ριμπάουντ στοίχισαν πάλι στην Εθνική

Written by  Ιουν 18, 2021

Τη δεύτερη ήττα της στο ευρωμπάσκετ γνώρισε η Εθνική Γυναικών, που έχασε με 51-85 από τη Σερβία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της διοργάνωσης, που διεξαγεται στη Βαλένθια της Ισπανίας. Τα πολλά λάθη στην αρχή του αγώνα, τα χαμένα ριμπάουντ και η αστοχία στην επίθεση στοίχισαν στην Εθνική που πλέον θα "ψάξει" τη νίκη στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, την Κυριακή (20/6), κόντρα στην Ιταλία.

Η Σερβία μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 9-0 πολύ γρήγορα. Η διαφορά έφτασε στο +11 (4-15), λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου. Η Ελλάδα μείωσε σε 7-15, με τρίποντο της Σωτηρίου και 9-15 στη συνέχεια με τη Φασούλα. Διαδοχικές νευρικές επιθέσεις και από τις δύο πλευρές, που δεν έβρισκαν το δρόμο για το καλάθι και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 13-17, με καλάθι της Μποσγανά στη λήξη. Οι εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, όπου χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από δύο λεπτά για να επιτευχθεί καλάθι, με τη Σερβία να κάνει το 13-19. Οι φιλοξενούμενες διεύρυναν το σερί τους σε 13-0 και ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (13-30), με την Εθνική να μην βρίσκει σκορ για σχεδόν έξι λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πετυχαίνει το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Σερβία να προηγείται με 40-16, με το επιμέρους 23-3 της δεύτερης περιόδου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό, η Σερβία είχε τον έλεγχο, με την Ελλάδα να μην μπορεί να αντιδράσει. Το 37-65 της τρίτης περιόδου και το τελικό 51-85 ήρθαν φυσιολογικά, με τη Σερβία να κάνει το 2 στα 2 στη διοργάνωση. Η Άρτεμις Σπανού τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και ακολούθησε η Μποσγανά με 9.

Τα δεκάλεπτα:13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3, Αναστασοπούλου, Δίελα, Λούκα 2, Τσινέκε 6, Μποσγανά 9, Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 7, Σωτηρίου 7, Σπανού 10