Η ψυχή της Πρωταθλήτριας Ευρώπης

Written by  Οκτ 18, 2021
Στον καθοριστικό αγώνα της 3ης αγωνιστικής, του Α ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με αντίπαλο την Πολωνία, η Εθνική Γυναικών, έδειξε την ψυχή της πρωταθλήτριας Ευρώπης και επικράτησε με 59-37, όντας καταιγιστική επιθετικά και με άμυνα από γρανίτη στο δεύτερο ημίχρονο.

Την Τρίτη (19/10) η Εθνική έχει ρεπό και την Τετάρτη (20/10), στις 17:00, ώρα Ελλάδας, αντιμετωπίζει τη Ρωσία, στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο πρώτο μισό η καθοριστική αναμέτρηση της Ελλάδας με την Πολωνία. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 (31-26), δια χειρός της αρχηγού, Αλεξάνδρας Κοτσιάφτη, που ευστόχησε σε τρίποντο 4'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το σύνολο της Αθηνάς Ζέρβα, με όπλο του την άμυνα, διατήρησε το προβάδισμα (33-29), στα μέσα της τρίτης περιόδου. Με 2/2 τρίποντα η διαφορά έφτασε στο +10 (39-29) για την Εθνική. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 41-29, με την Εθνική να δέχεται μόλις τρεις πόντους σε αυτή την περίοδο.  7:01 πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ έφτασε στο 51-31, με την Ελλάδα να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, όντας καταιγιστική στην επίθεση σε συνδυασμό με την άμυνα από γρανίτη που κράτησε χαμηλά την Πολωνία. Η Εθνική πήρε τη νίκη με το τελικό 59-37, αφήνοντας το πόδι από το γκάζι στο τέλος.

Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας και του αγώνα ήταν η Στεφανία Πατέρα με 21 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ είχε και 6 ασίστ και 6 κλεψίματα. Η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη σημείωσε 17 πόντους και έκανε για ένα ακόμα παιχνίδι double double έχοντας και 16 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και η Λαμπρινή Αγαγιώτου που πέτυχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 26-31, 29-41, 37-59

Last modified on Δευτέρα, 18 Οκτωβρίου 2021 17:43