Ελληνική ψυχή και πρεμιέρα με το δεξί για τις Νεάνιδες

Written by  Αυγ 06, 2022

Με το δεξί μπήκε στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης (6-14/08), η Εθνική Νεανίδων που επικράτησε με 75-64 της Λετονίας, στα Δύο Αοράκια, στο πλαίσιο του Β’ ομίλου.

Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη σε σχέση με τα φιλικά και με όπλο την άμυνα, αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε στην νίκη. Οι διεθνείςβρέθηκαν πίσω με 7-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά γρήγορα βρήκαν ρυθμό και με όπλο τα τρίποντα πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Κελεμένη, Μπαξεβάνου και Δαμουλάκη ήταν εύστοχες από την γραμμή των 6,75μ. με την Ελλάδα να παίρνει το προβάδισμα με 22-11 στο πρώτο δεκάλεπτο μετρώντας 4/8 τρίποντα.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά διατήρησαν το προβάδισμα, ωστόσο ο τραυματισμός της Μαρκέλλας Σταμούλου (11’’41’’) στο γόνατο σόκαρε τις διεθνείς. Η Λετονία το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να προηγηθεί (30-29, 17’ 30’’).
Η ελληνική ομάδα όμως συνήλθε γρήγορα και έκανε δυναμική επιστροφή τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2, με την Κατερίνα Μπαξεβάνου με μακρινό τρίποντο να κάνει το 40-32 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ξεφεύγοντας με 15 πόντους (54-39, 26’ 30’’), με την Σοφία Κελεμένη να προφέρει βοήθειες και την Κούπερ να κερδίζει πολλές μάχες

Η Λετονία προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 57-52 με τρεις βολές της Τομασίσκα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Ελλάδα όμως είχε απάντηση. Η Σταματάκη έδωσε βοήθειες και με δύο βολές της Δαμουλάκη η διαφορά πήγε στο +11 (69-58, 37’30’’) με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη με 75-64.

Διαιτητές: Μορένο (Ισπανία), Κογιτσι (Τουρκία), Μάνσον (Σουηδία)
Δεκαλεπτα: 22-11, 40-32, 57-49, 75-64
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Κούπερ 6, Δαμουλάκη 17(1), Κελεμένη 21(5), Παλάσκα, Σταματάκη 5, Αλεξιά 2, Μπαξεβάνου 8(2), Χρηστάκη 5, Σταμούλου 3(1), Βασιλείου 8.

Last modified on Κυριακή, 07 Αυγούστου 2022 20:57