Στις οκτώ καλύτερες ομάδες η Εθνική Κορασίδων

Written by  Αυγ 23, 2022

H Εθνική Κορασίδων βρίσκεται στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Η ελληνική ομάδα σφράγισε το εισιτήριό της με τη νίκη της επί της Λετονίας με 77-64 στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας. Επόμενο βήμα αύριο (24/8, 16.00) με τον προημιτελικό, απέναντι στο νικητή του αγώνα Ισπανία – Φινλανδία (23/8, 16.15).

Ο Γιάννης Κτιστάκης είδε από την αρχή τις παίκτριές του να μπαίνουν δυνατά και να χτίσουν μια μικρή διαφορά στην πρώτη περίοδο. Και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Με ομαδικό μπάσκετ, καλές συνεργασίες, περισσότερες πρωταγωνίστριες, η Ελλάδα έφτασε στο 45-27 του ημιχρόνου δείχνοντας να “καθαρίζει” από νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν κατέβασε ταχύτητα, κράτησε τη διαφορά σε διψήφιες τιμές και έδειξε να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με το σκορ στο 60-45 και στα μισά της τέταρτης περιόδου η απόσταση έμεινε σταθερή (69-53, 34′).

Η Λετονία προσπάθησε να αντιδράσει (68-57, 36′), η απάντηση ήρθε άμεσα (75-59, 38′) με τη Βασιλική Χωλοπούλου να φτάνει τους 21 πόντους. Η ελληνική ομάδα κράτησε τη νίκη στα χέρια της, έφτασε στο τελικό 77-64 και πανηγύρισε ένα μεγάλο βήμα στη διοργάνωση!

Διαιτητές: Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τέτικ (Τουρκία), Ματσέφσκα (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 2, Στολίγκα 12 (2), Σύρπα, Τσινασλανίδου 2, Ζιάκα 3 (1), Αρσενιάδου 2, Χατήρα 15, Χωλοπούλου 21 (1), Φελούρη 1, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 8 (1), Σιουμουρέκη 9 (1)