Για το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Κωφών Ανδρών

Written by  Ιουλ 27, 2017

Η Εθνική Κωφών Ανδρών προσπάθησε αρκετά για να προκριθεί στον τελικό, ωστόσο, δεν τα κατάφερε απέναντι σε μια καλύτερη Λιθουανία, γνωρίζοντας την ήττα με 53-63 και έτσι θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό των Deaflympics όπου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Λιθουανία να διατηρεί οριακό προβάδισμα με 14-15 στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και την Εθνική, παρά την αστοχία της να παραμένει σε απόσταση αναπνοής.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου η Λιθουανία πήρε μια διαφορά (14-21), ενώ για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πριν κλείσει το ημίχρονο με την Εθνική μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 18-28.

Αγνώριστη προς το καλύτερο η Εθνική, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να περάσει μπροστά στο 26’ (32-31), όμως, έχασε ξανά το καθαρό της μυαλό και επέτρεψε στους αντιπάλους της να πάρουν ξανά προβάδισμα με 9 πόντους (35-44).

Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική μείωσε ξανά στον πόντο (43-44) πριν το δεκάλεπτο κλείσει με τη Λιθουανία να προηγείται με 45-47.

Οι Λιθουανοί έδειξαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν και πήραν μια σημαντική διαφορά (46-56) και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών της ελληνικής ομάδας, η ανατροπή δεν ήρθε κι έτσι, με την ήττα με 53-63 η Εθνική μας θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό όπου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Πεταλάς με 17 πόντους προσπάθησε για την ελληνική ομάδα, ενώ για τη Λιθουανία ο Ζούκας είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 18-28, 45-47, 53-63