Με άνεση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου η Εθνική

Written by  Ιουλ 03, 2019

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, πανηγύρισε η Εθνική Κωφών Γυναικών, επικρατώντας με 57-44 της οικοδέσποινας Πολωνίας, στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα στην έναρξη του παιχνιδιού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0, για να απαντήσει η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη, με 4 συνεχόμενους πόντους, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ισορροπημένη η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με την Πολωνία ωστόσο να παίρνει στο τέλος, ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (19-11), εκμεταλλευόμενη και την αστοχία της Ελληνικής ομάδας. Οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα, μπήκαν πιο αποφασισμένες στην δεύτερη περίοδο και με όπλο τους την άμυνα, έτρεξαν αρχικά ένα σερί 8-0 και ισοφάρισαν σε 19-19 στο 5:34. Η Στεφανία Πατέρα έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με 21-20 και σιγά σιγά έχτιζε μια διαφορά για να φτάσει στο 31-22 του ημιχρόνου, με το επιμέρους 20-3, του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, με την Σπίνου να σκοράρει κάτω από το καλάθι, κερδίζοντας και το φάουλ, για το 34-22. Με πατημένο το πόδι στο γκάζι η Εθνική βρέθηκε μπροστά με 48-32 στο τέλος της τρίτης περιόδου, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην οικοδέσποινα Πολωνία. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις παίκτριες της Αθηνας Ζέρβα, να παραμένουν συγκεντρωμένες και να φτάνουν με άνεση στην νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά, με το τελικό 57-44.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 22-31, 32-48, 44-57

ΕΛΛΑΔΑ (Ζέρβα): Χαϊνά 6 (8 ριμπάουντ), Σαρακατσάνη 2, Αγαγιώτου 13 (3), Κοτσιρέα, Σπίνου 3, Μελίνη, Βεράνη 1, Βουδούρη, Κοτσιάφτη 21 (13 ριμπάουντ), Πατέρα 11 (8 ριμπάουντ).

Last modified on Τετάρτη, 03 Ιουλίου 2019 18:27