Κλώτσησε μια ευκαιρία ακόμα και για την πρωτιά

Written by  Ιαν 30, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμα και την πρώτη θέση του ομίλου του, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 69-82 και έμεινε στο 8-5 και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπολόνια.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν βρέθηκαν ποτέ μπροστά στο σκορ μετά το αρχικό 2-0, αφού στη συνέχεια έχασαν την επαφή με το σκορ, με τους Λιθουανούς να επιβάλουν ολοκληρωτικά το ρυθμό τους και να φτάνουν στη νίκη, που τους φέρνει στο 7-6 και τους έβαλε ακόμα και στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν την ελληνική ομάδα στον ύπνο και, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, άρχισαν να δημιουργούν μια διαφορά που σταδιακά αυξανόταν όσο το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε στη λήξη του. Το 6-8 του 4’ έγινε 8-21 στο 9’ με τον Προμηθέα να έχει εγκλωβιστεί επιθετικά (1/7 τρίποντα, 6 λάθη) και να βρίσκεται πίσω στο τέλος της περιόδου με 15-26.

Η ελληνική ομάδα δεν πατούσε καθόλου καλά στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν γρήγορα το +19 (21-40) και να γίνονται οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, όμως, ο Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε στους 9 (39-48) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας μείωσε ακόμα και στους 7 (41-48), αλλά η Νεπτούνας απάντησε με σερί 8-0 για να στείλει τη διαφορά και πάλι στους 15 (41-56) και έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός.

Το τελικό 69-82 επιβεβαίωσε την εικόνα των δυο ομάδων, με τον Προμηθέα να χάνει την ευκαιρία του να πάρει τη νίκη μπροστά στο κοινό του.

Έτσι, η εντυπωσιακή εμφάνιση του Ριόν Μπράουν που έκανε double-double με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ δεν είχε αντίκρισμα, με τον Λάνγκστον Χολ και τον Λεωνίδα Κασελάκη να προσθέτουν από 13 πόντους.

Από την Νεπτούνας, ο Ντεϊβίντας Γκαούλιους ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ο Κάιλ Γουίβερ σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Τζεράι Γκραντ έκανε double-double με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82