«Μπαμ» με το… καλημέρα η Ζενίτ στην Πόλη

Written by  Οκτ 01, 2020

Την πρώτη έκπληξη της χρονιάς έκανε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αναντολού Εφές με 73-69 και απέδειξε με το… καλημέρα της νέας αγωνιστικής περιόδου ότι η Turkish Airlines Euroleague αναμένεται η πιο αμφίρροπη των τελευταίων ετών.

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 2-7, με την Εφές να βρίσκει σκορ από τους Μίσιτς και Ντάνστον για να προηγηθεί με 10-9 και το κακό από άποψη θεάματος πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σερί 6-0 της ρωσικής ομάδας για το 10-15.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να διατηρούν το προβάδισμα (17-22), με την Εφές να φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (24-24) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 26-26.

Η Εφές βγήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να δημιουργήσει σταδιακά μια διαφορά (40-31), αλλά η Ζενίτ κατάφερε να πλησιάσει και πάλι στον πόντο (50-49) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μίσιτς για το 54-49.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 63-57 και έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως, η Ζενίτ ήταν καλά διαβασμένη και απάντησε άμεσα, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 65-67, φτάνοντας τελικά στην σπουδαία νίκη με 69-73.

Ο Κέβιν Πάνγκος με 23 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, με τον Κέισι Ρίβερς να ακολουθεί με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Βασίλιε Μίσιτς με 17 πόντους και 9 ασίστ  προσπάθησε να καλύψει και το κενό του Λάρκιν, ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ροντρίκ Μπομπουά 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-26, 54-49, 69-73