Με κορυφαίο Μίσιτς το 1-0 η Εφές

Written by  Απρ 17, 2019

Η Αναντολού Εφές επικράτησε σχετικά εύκολα της Μπαρτσελόνα με 75-68 στον πρώτο αγώνα της σειράς των play off και πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να πετύχει την πολυπόθητη πρόκριση στα play off.

Η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και μόνο εξαιτίας μικρών κενών της διαστημάτων οι φιλοξενούμενοι είχαν στιγμές που έδειχναν ότι μπορούν να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν κάτι, όμως, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έβρισκαν πάντα απαντήσεις για να υπερασπιστούν την έδρα τους.

Η Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τον Αντριέν Μερμάν να παίρνει τις πρώτες προσπάθειες προηγήθηκε με 9-2 μόλις στο 3’, ενώ χάρη στην εξαιρετική της άμυνα έφτασε πολύ γρήγορα σε διψήφια διαφορά (15-4). Όσο κι αν προσπάθησε η Μπαρτσελόνα, η εικόνα της δεν ήταν τέτοια που έδινε ευκαιρία να μειώσει, η διαφορά έφτασε ακόμα και το +13 (24-11) με τρίποντο του Μίσιτς και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-15.

Η Μπαρτσελόνα έβγαλε μια μικρή αντίδραση μειώνοντας στους 5 (26-21), ενώ με τρίποντο του Ρόλαντς Σμιντς, έφερε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία (32-32 στο 16’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 για το 40-32 και μπήκαν και πάλι στον έλεγχο της αναμέτρησης και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 40-36.

Η Εφές εξακολουθούσε να κρατάει μακριά της την Μπαρτσελόνα, ενώ παρά τις προσπάθειες των «μπλαουγκράνα» να μειώσουν, άρχισε να δημιουργεί ξανά μια ικανή διαφορά, έφτασε και πάλι το +11 (58-47) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 58-49.

Με τους γηπεδούχους να διατηρούν άνετα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, η Μπαρτσελόνα μάζεψε τις δυνάμεις της για να κάνει την τελική της αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, μείωσε σε 71-66, έχασαν ευκαιρίες να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αλλά η μεγάλη άμυνα του Μπράιαντ Ντάνστον στον Κρις Σίνγκλετον έκοψε τις τελευταίες της ελπίδες, με την Εφές να παίρνει τελικά τη νίκη με 75-68.

Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν εκπληκτικός με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Σέιν Λάρκιν είχε 12 πόντους με 2 ασίστ, ο Αντριέν Μερμάν σημείωσε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Μπαρτσελόνα, ο Άντε Τόμιτς σημείωσε 14 πόντους με 4 ασίστ, ο Κέβιν Πάνγκος πρόσθεσε επίσης 12 πόντους και ο Τομά Ερτέλ είχε 12 πόντους με 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68

Φωτό: euroleague.net