Έκανε το break στην Πόλη η Ζαλγκίρις και βλέπει πρόκριση στο F4

Written by  Απρ 18, 2019

Η Ζαλγκίρις έκανε το break στην έδρα της Φενέρ, νίκησε με 82-80 στην δεύτερη αναμέτρηση, έφερε τη σειρά στο 1-1 και σε μια εβδομάδα θα επιδιώξει στην Λιθουανία να κάνει το απόλυτο ώστε να είναι αυτή που θα πάει στο F4.

Η Φενέρ μπήκε από το ξεκίνημα καλά, προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο λεπτό, ενώ στο τρίτο λεπτό ήταν μπροστά με 10-4 και τον Γκούντουριτς να έχει ήδη έξι πόντους. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Φενέρ να προηγείται με 15-10, όμως η Ζαλγκίρις είχε τον τρόπο να μην επιτρέπει στο ξεκίνημα να της φύγει η διαφορά και στο έκτο λεπτό με τρίποντο του Βέστερμαν μείωσε σε 15-13. Μάλιστα στο όγδοο λεπτό οι Λιθουανοί προσπέρασαν με 18-15. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση όμως και ολοκλήρωσε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα του δύο λεπτά έβρισκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο 12’ να είναι ισόπαλες με 26-26, όμως ένα λεπτό αργότερα η Ζαλγκίρις με σερί 4-0 ξέφυγε με 30-26. Οι Λιθουανοί έδειχναν περισσότερο αποφασισμένοι από την πρώτη αναμέτρηση και στο 13’ προηγήθηκαν με 36-28 βάζοντας δύσκολα στην Τουρκική ομάδα. Στο 16’ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο +10 (40-30). Η Φενέρ προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε στο 17’ σε 40-34, όμως ένα λεπτό αργότερα η Ζαλγκίρις ήταν και πάλι το +10 (46-36). Το ημίχρονο βρήκε την Ζαλγκίρις να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να προηγείται με 46-39 δείχνοντας πως ήρθε στην δεύτερη αναμέτρηση να διεκδικήσει πολλά περισσότερα από ότι πριν δύο μέρες.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις στο γκάζι και την Φενέρ υπνωτισμένη, καθώς οι Λιθουανοί στο 26’ είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +17 (63-46). Η Τουρκική ομάδα έδειχνε εγκλωβισμένη και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και οι παίκτες του είχαν επιβάλει πλήρως τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση δείχνοντας έτοιμοι για το break, καθώς στο 27’ το σκόρ ήταν 67-50 για την Ζαλγκίρις. Η Φενέρ προσπαθούσε να μειώσει, ώστε να μπει και πάλι στην αναμέτρηση, όμως το παιχνίδι είχε φύγει από τα δικά της χέρια, καθώς η Ζαλγκίρις έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (73-58) και έδειχνε να μην είναι διατεθημένη να επιτρέψει να φύγει από την αναμέτρηση με τίποτα λιγότερο από το break.

Η Φενέρ προσπάθησε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου να μειώσει, ο Σλούκας έφτασε τους 15 πόντους, όμως δεν έφτανε, καθώς στο 34’ η διαφορά ήταν ακόμη σε διψήφιο αριθμό με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 77-64. Η Φενέρ ξεκίνησε μια τελική αντεπίθεση και με ένα σερί 4-0 κατέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους στο 35’ (77-68), ενώ στο 37’ η διαφορά έπεσε στους εξι για το 77-71, με το σερί των Τούρκων να είναι στο 7-0. Τη λύση στο σερί της Φενέρ έδωσε ο Ουλανόβας για την Ζαλγκίρις κάνοντας το 79-71 τρία λεπτά πριν το τέλος, ενώ η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ντατόμε με δύο βολές για να μειώσει σε 79-73. Η Φενέρ είχε βρει πλέον ρυθμό και η Ζαλγκίρις έδειχνε τάσεις αυτοκαταστροφής, καθώς ο Βέσελι στο 38’ μειωσε σε 79-75. Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, Ντατόμε ισοφάρισε σε 80-80 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Ουλανόβας έβαλε και πάλι μπροστά την Ζαλγκίρις στα 23 δευτερόλεπτα με 82-80. Ο Γκούντουριτς έκανε λάθος στην επίθεση της Φενέρ, ο Βέστεραμαν κέρδισε φάουλ από τον Σλούκα, όμως αστόχησε και στις δύο βολές στα τρία δευτερόλεπτα, αλλά ο Ντατόμε δεν κατάφερε να πετύχει το σουτ που θα χάριζε τη νίκη στην Φενέρ και έτσι η Ζαλγκίρις έφυγε με το break από την Πόλη και το τελικό 82-80.

Πρώτος σκόρερ για την Ζαλγκίρις ο Ουλανόβας με 20 πόντους, ενώ για την Φενέρ ο Ντατόμε σημείωσε 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82