Ο Κάρολ «σκότωσε» την Μακάμπι στην εκπνοή

Written by  Οκτ 11, 2019

Η Μακάμπι Τελ ΑΒίβ κρατούσε «αγκαλιά» μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη, όμως ο Τζέι Σι Κάρολ είχε άλλη άποψη και με τεράστιο τρίποντο στα 2,4’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, χάρισε στην Ρεάλ Μαδρίτης τη νίκη με 86-85, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 0-4 στο ξεκίνημα και στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο για μερικά λεπτά, μέχρι η Ρεάλ να προηγηθεί με 20-15 και οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 22-22.

Με περισσότερη ενέργεια οι δυο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να μπαίνει καλύτερα και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (40-32), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν σε 45-41, αλλά η «Βασίλισσα» δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 50-44.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μακάμπι να μπαίνει εντυπωσιακά, να κρατά την Ρεάλ χωρίς πόντο για περίπου 4’ και με σερί 12-0 να περνάει μπροστά με 50-56, με τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους σερί 13-2, για να περάσουν και πάλι μπροστά με 63-58 και το εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 65-65.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν προσφερόταν για… καρδιακούς, αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την Μακάμπι, ωστόσο, να έχει πάντα πρώτη το προβάδισμα με οριακές διαφορές.

Με το σκορ ισόπαλο 81-81 στο τελευταίο λεπτό ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 2/2 βολές στα 00:52 έκανε το 81-83, ο Τζόρνταν Μίκι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στα 00:27 και ο Γουίλμπεκιν με προσωπική ενέργεια έδωσε ξανά προβάδισμα με 83-85 στην Μακάμπι με 10’’ να απομένουν στο χρνόμετρο.

Ο Πάμπλο Λάσο τα έπαιξε όλα για όλα, έβγαλε τον Ταβάρες και έβαλε τον Κάρολ και η επιλογή του δικαιώθηκε, αφού ο φόργουορντ της «Βασίλισσας» με τρομερό τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Κάρολ είχε συνολικά 14 πόντους, ο Τζόρνταν Μίκι έκανε double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Άντονι Ράντολφ σημείωσε 11 πόντους και ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 10 πόντους με 4 ασίστ.

Από τη Μακάμπι που έμεινε για δεύτερη αγωνιστική χωρίς νίκη, ο Σκότι Γουίλμπεκιν σταμάτησε στους 22 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο είχε 15 πόντους όσους και ο Ελάιζα Μπράιαντ που πήρε και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85

Φωτό: euroleague.net