«Καθάρισε» τον Ερυθρό Αστέρα και έρχεται ΟΑΚΑ η Εφές

Written by  Οκτ 29, 2019

Η Αναντολού Εφές πιστοποίησε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία, επικρατώντας άνετα του Ερυθρού Αστέρα με 85-70, ανέβηκε χωρίς κόπο στο 4-1 και πλέον έρχεται στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη, για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό σε μια αναμέτρηση που καίει περισσότερο την ελληνική ομάδα.

Η Εφές πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 14-5 μόλις στο 5’, ενώ με εξαιρετική άμυνα που κράτησε πολύ χαμηλά τους φιλοξενούμενους, έφτασε το +14 (21-7) πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-9.

Η διαφορά έφτασε και το +15 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (29-14) και η τουρκική ομάδα δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 38-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ερυθρό Αστέρα που με εντυπωσιακή αντίδραση, ψυχραιμία, υπομονή και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, όχι μόνο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 49-51, δείχνοντας πως θα κάνει το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δέχθηκαν σερί 6-0 μέχρι τη λήξη της περιόδου, που βρήκε την Εφές να προηγείται με 55-51, σερί που έφτασε το 10-0 με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου για τα 59-51 που αποκατέστησε την διαφορά για τους γηπεδούχους.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, η Εφές συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, έφτασε το +15 (75-60) και τελικά επικράτησε χωρίς κόπο με 85-70.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σέιν Λάρκιν είχε 13 πόντους, ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ για τους νικητές.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Λορέντζο Μπράουν τελείωσε με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 38-26, 55-51, 85-70