Η Μακάμπι «βύθισε» κι άλλο τη Φενέρ κι έρχεται στο ΣΕΦ

Written by  Οκτ 30, 2019

Με εκπληκτική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, που έπνιξε την προβληματική φέτος Φενερμπαχτσέ με την άμυνά της, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μεγάλη νίκη με 67-55, ανέβηκε στο 3-2 και ετοιμάζει βαλίτσες για το ΣΕΦ όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, έχοντας «βυθίσει» την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 1-4 και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μπορεί η αναμέτρηση να μην είχε σπουδαίο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Μακάμπι φρόντισε να κρατήσει πολύ χαμηλά την αντίπαλό της και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με το πολύ φτωχό 12-6.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο, η Μακάμπι… ξεμπλόκαρε, άρχισε να χτίζει διαφορά, έφτασε το +13 (23-10) και, με την Φενερμπαχτσέ να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς το καλάθι, έκανε ένα συνολικό επιμέρους 29-15 για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +20 (41-21) και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα νίκης.

Η διαφορά έφτασε και το +23 (46-23), με την Φενερμπαχτσέ μάταια να προσπαθεί να ανεβάσει την επιθετική της λειτουργία, παρ’ όλα αυτά, να εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι η Μακάμπι έριξε τους ρυθμούς της για να μειώσει σε 49-41 και να βγάζει μια αίσθηση… επιστροφής, με το δεκάλεπτο να λήγει με 52-41 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Φενερμπαχτσέ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 59-54 στο 37’, αλλά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης σκόραρε μόλις 1 πόντο, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να πάρει την νίκη με 67-55 και να ανέβει ξανά στην βαθμολογία.

Ο Ταρίκ Μπλακ ήταν κορυφαίος των νικητών με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Όμρι Κάσπι ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Οθέλο Χάντερ είχε 11 πόντους με 5 ασίστ.

Από την Φενερμπαχτσέ, ο Νάντο Ντε Κολό έμεινε στα… ρηχά με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μπόμπι Ντίξον πρόσθεσε 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 29-15, 52-41, 67-55

Φωτό: MaccabitlvBC