Με τρομερή τέταρτη περίοδο στην κορυφή η Αρμάνι

Written by  Νοε 08, 2019

Η Αρμάνι επικράτησε στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας απέναντι στην Μπασκόνια με 81-74 και ανέβηκε προσωρινά μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία στην φετινή διοργάνωση.

Η Μπασκόνια ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως, στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι ανέλαβε τον έλεγχο και έφτασε στην μεγάλη νίκη που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί η Αρμάνι να ξεκίνησε δυνατά και να προηγήθηκε 7-0 μόλις στο 3’, όμως, η Μπασκόνια απάντησε πολύ γρήγορα, προηγήθηκε με 9-10, ενώ με σερί 5-0 στην λήξη της πρώτης περιόδου, πήρε εκείνη το προβάδισμα με 14-19.

Η Μπασκόνια συνέχισε το σερί και έφτασε το +9 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (14-23) και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με την Αρμάνι να πλησιάζει σταδιακά, να ισοφαρίζει σε 32-32 και με εντυπωσιακό τελείωμα στο ημίχρονο, προηγήθηκε με 40-34.

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με 7 πόντους (51-44), αλλά η Μπασκόνια έμεινε κοντά μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, όταν και μείωσε σε 56-53 και έδωσε ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, μπήκαν εντυπωσιακά στην τελευταία περίοδο και με σερί 17-2 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 πόντους (73-55) καθαρίζοντας την νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 81-74, αφού στη συνέχεια η Αρμάνι έριξε ταχύτητα.

Ο Αμεντέο Ντέλα Βάλλε ήταν πρώτος σκόρερ της Αρμάνι με 15 πόντους, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σημείωσε 13 πόντους, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ με τον Μάικλ Ρολ είχαν από 12 πόντους και ο Σέλβιν Μακ πρόσθεσε 10 πόντους.

Από την Μπασκόνια, ο Νικ Στάουσκας είχε 15 πόντους, ο Πιέρια Χένρι 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιουσουφά Φολ 13 πόντους και ο Τόρνικε Σενγκέλια 12 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74