Εύκολα η Μπασκόνια την Ζενίτ πριν το ΟΑΚΑ

Written by  Νοε 22, 2019

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η Μπασκόνια επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 70-60 και ανέβηκε στο 5-5 πριν έρθει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, με την ρωσική ομάδα να μένει μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 2-8.

Η Ζενίτ είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε με 2-6 και διατήρησε αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκε με 15-18, όμως, η Μπασκόνια αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 20-18 και με ξέσπασμα και σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, έφτασε ακόμα και το +9 (34-25), πριν το πρώτο μέρος κλείσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34-28.

Η Μπασκόνια διατηρούσε σταθερή μια διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως, η Ζενίτ απείλησε, μείωσε στον πόντο (44-42) και έδωσε και πάλι ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 8-0 για να πάνε και πάλι στο +10 (52-42) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 52-44.

Έχοντας απλώς το καθήκον να υπερασπιστεί τη διαφορά της, η Μπασκόνια τα κατάφερε χωρίς ιδιαίτερο κόπο και πήρε τελική τη νίκη με 70-60 που την φέρνει στο 5-5 μαζί με την Βιλερμπάν, μία νίκη πίσω από τις θέσεις της οκτάδας.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, οΜατ Τζάνινγκ σκόραρε 11 πόντους και ο Λούκα Βιλντόθα είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την Ζενίτ ο ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, οΤιμ Αμπρομάιτις 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Όστιν Χόλλινς 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-28, 52-44, 70-60