Μεγάλο «διπλό» του Ερ. Αστέρα στο Μιλάνο

Written by  Δεκ 06, 2019

Ο Ερυθρός Αστέρας σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και ανέβηκε στο 5-7 πιστοποιώντας ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο, επικρατώντας εκτός έδρας με 77-67 της Αρμάνι Μιλάνο, που μετά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στη διοργάνωση περνάει περίοδο παρατεταμένης κρίσης, γνωρίζοντας αντίστοιχα την Τρίτη διαδοχική της ήττα και έχασε έδαφος μένοντας στο 7-5 μετά την 12η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Λορένζο Μπράουν να οδηγεί τις προσπάθειες των συμπαικτών του και να συμβάλλει σημαντικά στο προβάδισμα 13-17, πριν το πρώτο δεκάλεπτο λήξει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-20.

Η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 26-22 και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έστω και με οριακό προβάδισμα 40-39.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι για το πρώτο μισό του τρίτου δεκάλεπτου (45-45), με τον Ερυθρό Αστέρα να βγάζει και πάλι ποιότητα και να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, παίρνοντας μια σημαντική διαφορά στο τέλος της περιόδου (50-57) και έδειξε ικανός να αντέξει μέχρι τέλους.

Αυτό πιστοποιήθηκε και στην πράξη, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην πίεση της ιταλικής ομάδας για την ανατροπή και να φτάνουν ακόμα και σε διψήφια διαφορά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 67-77.

Ο Λορένζο Μπράουν με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπίλυ Μπαρόν να έχει 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και τον Ντέρικ Μπράουν να προσθέτει 12 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ από την Αρμάνι ο Σέρχιο Ροτνρίγκεθ ήταν ο μόνος που διασώθηκε με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77