Κατάρρευση στο τέλος και μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τετράδα

Written by  Δεκ 19, 2019

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κλώτσησε μια τεράστια ευκαιρία να πλησιάσει μια «ανάσα» από την τέταρτη θέση, αφού βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους, όμως, στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε, έχασε την επαφή με το καλάθι και παραδόθηκε σε μια διψασμένη για διάκριση Μακάμπι Τελ Αβίβ, γνωρίζοντας την ήττα με 88-79.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς – πλην των ριμπάουντ – και έδειξαν ότι θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις ελλείψεις της Μακάμπι που στην πρώτη περίοδο ήταν σαν χαμένη.

Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς αφού αρχικά κάλυψε το μεγαλύτερο κομμάτι της διαφοράς, στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε το παιχνίδι και στην τελική ευθεία έβγαλε όλη την ποιότητά της, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ και πήρε δίκαια τη νίκη που την διατηρεί τέταρτη με 11-4, με τον Παναθηναϊκό να υποχωρεί στο 9-6.

Διαβασμένος, ψύχραιμος και με εντυπωσιακά ποσοστά στο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εντυπωσιακή αστοχία και βιασύνη της Μακάμπι, που ξεκίνησε με 0/8 τρίποντα για να προηγηθεί με 4-15 και, στη συνέχεια κυριάρχησε ολοκληρωτικά, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 11-27, πριν το πρώτο δεκάλεπτο τον βρει να προηγείται με 13-29.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +18 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (13-31) και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, όμως, η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη της εικόνας του, με την Μακάμπι, να μην τα παρατάει, να μειώνει σταδιακά και να ρίχνει τη διαφορά γρήγορα αρχικά σε μονοψήφια επίπεδα (36-44) και να κλείνει το ημίχρονο έχοντας πλησιάσει στους 3 (43-46) με ένα επιμέρους σκορ 30-17.

Οι «πράσινοι» ηρέμησαν στην ανάπαυλα και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 24’ σε επίπεδα ασφαλείας (47-56), έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά στο 28’ (57-67), με την Μακάμπι να μένει κοντά και να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 65-69.

Η Μακάμπι έδειξε τα πρώτα δείγματα της ανάκαμψης, ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά από την έναρξη της αναμέτρησης σε 71-71, ενώ με ένα τρομερό δίλεπτο από το 34’ ως το 36’ έκανε σερί 10-0, προηγήθηκε με 84-77 και ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά του.

Ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε στο παρκέ, μείωσε σε 84-79 στα 03:31 πριν το τέλος και έκτοτε δεν «μάτωσε» ποτέ ξανά το διχτάκι της Μακάμπι που έφτασε στην ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε, αλλά πολύ σπουδαία νίκη με 88-79 και παραμένει σε τροχιά πλεονεκτήματος.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν  πρώτος σκόρερ της Μακάμπι με 23 πόντους, αν και ήταν τρομερά άστοχος, σουτάροντας με 4/15 τρίποντα, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Οθέλο Χάντερ τελείωσε με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Ντεσόν Τόμας ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79