Απέφυγε την… αυτοκτονία στο Μόναχο η ΤΣΣΚΑ

Written by  Ιαν 10, 2020

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε τάσεις… αυτοχειρίας στο Μόναχο, όπου προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 20 πόντων, όμως, είδε την Μπάγερν να επιστρέφει και να διεκδικεί στα ίσια την νίκη, αλλά στο τέλος επικράτησε με 84-77 και ανέβηκε στο 12-6, ισοβαθμώντας με την Μακάμπι, η οποία έχει την ισοβαθμία μεταξύ τους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, χρειάστηκε 5’ για να αρχίσει να χτίζει μια διαφορά (8-15) και με άμυνα που τσάκιζε «κόκαλα», έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10-18.

Με σερί 8-0 η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά με το… καλημέρα στην δεύτερη περίοδο στο 10-26 και φάνηκε ότι θα έχει ένα εύκολο απόγευμα, φτάνοντας χωρίς κόπο στο 25-41 του ημιχρόνου.

Η κυριαρχία της ρωσικής ομάδας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και έφτασε χωρίς κόπο το +20 (25-45), όμως, εκεί άρχισε να γυρίζει ο… διακόπτης για τους γηπεδούχους, που απάντησαν αρχικά με σερί 8-0 (33-45), πλησίασαν στο -7 (46-53) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 52-59.

Η Μπάγερν συνέχισε να απειλεί, έφτασε μια «ανάσα» από την ολική ανατροπή, μειώνοντας στον πόντο (66-67), αλλά η ΤΣΣΚΑ άντεξε, δεν επέτρεψε να χάσει το προβάδισμα, έφτασε ξανά το +9 (71-80) και μπόρεσε να… αναπνεύσει, φτάνοντας τελικά στην δύσκολη νίκη με 77-84.

Ο Μάικ Τζέημς έκανε μεγάλο παιχνίδι και πάλι με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Νταρούν Χίλλιαρντ σημείωσε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά ήταν ο Κάιλ Χάινς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρόε έκανε double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Βλαντιμίρ  Λούτσιτς σημείωσε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Τζόσουα Χουέστις είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Πέτερι Κόπονεν πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 25-41, 52-59, 77-84

Φωτό: euroleague.net