Επέστρεψε στις νίκες η Βαλένθια κι έμεινε κοντά στην οκτάδα

Written by  Ιαν 14, 2020

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε μεταξύ της Χίμκι και της Βαλένθια, όπου η ισπανική ομάδα πήρε πολύ δύσκολη νίκη με 84-75 και ανέβηκε στο 9-10, εξακολουθώντας να διατηρείται μια «ανάσα» από την πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τρομερή άμυνα, για να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη, αφήνοντας την ρωσική ομάδα στο 8-11 και με αρκετά σημαντικό χαμένο έδαφος.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-11 στα πρώτα λεπτά, ενώ πυροβολώντας από παντού στην πρώτη περίοδο, έφτασε ακόμα και το +13 (16-29), κλείνοντας ένα πολύ καλό δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-29.

Η Χίμκι αφυπνίστηκε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, άρχισε να μειώνει περισσότερο και κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 35-34, ενώ με τους Γκιλ και Σβεντ να την οδηγούν, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 47-44.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τρομερή άμυνα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, κράτησαν τους γηπεδούχους πολύ χαμηλά και προηγήθηκαν ξανά με 5 πόντους (49-54), με την Χίμκι να απαντά με σερί 13-2 για να προηγηθεί με 62-56, πριν η ισπανική ομάδα κάνει ένα δικό της σερί 7-0 μέχρι την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που την βρήκε να προηγείται με 62-63.

Η εξέλιξη στην τελευταία περίοδο έκοβε την… ανάσα, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα συνεχώς και την νίκη να εξαρτάται από τις λεπτομέρειες, με την Βαλένθια, ωστόσο, να παίζει εξαιρετική άμυνα στα τελευταία 3’, όταν και δεν δέχθηκε πόντο, για κλείσει το παιχνίδι με σερί 9-0 και να πάρει τελικά την πολύ σημαντική νίκη με 75-84.

Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο με 18 πόντους με 4/4 τρίποντα και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Άαρον Ντούρνεκαμπ σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Λουί Λαμπεϊρί είχε 11 πόντους και ο Χοάν Σάστρε 10 πόντους, ενώ ο Αλμπέρτο Αλμπάλδε πρόσθεσε 9 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Από την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Άντονι Γκιλ είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 47-44, 62-63, 75-84