Η Άλμπα έκανε μεγάλη… ζημιά στην Αρμάνι

Written by  Φεβ 05, 2020

Σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε θέαμα και σκορ, η Άλμπα Βερολίνου πήρε μεγάλη νίκη με 102-96 επί της Αρμάνι Μιλάνο και έβαλε σε μπελάδες την ιταλική ομάδα, που έμεινε στο 11-12 και πλέον βλέπει την θέση της στην πρώτη οκτάδα όλο και πιο επισφαλή.

Αντίθετα, η γερμανική ομάδα που ουσιαστικά παίζει για το γόητρό της, ανέβηκε στο 8-15 και συνεχίζει να δείχνει καλά στοιχεία σε πολλά από τα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Με τον Μίτσοφ να ξεκινά ζεστός, η Αρμάνι προηγήθηκε με 8-2 μόλις στο 2’, ενώ έφτασε και το +8 πριν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης (13-5), δείχνοντας αποφασισμένη να κάνει την ζωή της εύκολη όσο νωρίτερα γίνεται, όμως, λογάριαζε χωρίς την γερμανική ομάδα, που ισοφάρισε γρήγορα σε 16-16, προηγήθηκε με 20-25 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25-27.

Με σερί 6-0 η Αρμάνι προηγήθηκε ξανά (31-27), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, πήραν με την σειρά τους προβάδισμα 35-41 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 45-45.

Το παιχνίδι είχε φοβερή διακύμανση, με τις δυο ομάδες να μην αφήνουν η μία την άλλη να ξεφύγει, το προβάδισμα να εναλλάσσεται και οι διαφορές να είναι της μίας κατοχής μόνο, με την Αρμάνι να προσπαθεί να πάρει διαφορά (67-62), αλλά η Άλμπα απάντησε με σερί 7-0 για να περάσει και πάλι μπροστά (67-69) και το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό και την γερμανική ομάδα να παίρνει οριακό προβάδισμα 73-75.

Η Άλμπα μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με πιεστική άμυνα, έκανε ένα εντυπωσιακό 2-13 για να προηγηθεί με 75-88, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την νίκη, με την Αρμάνι να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή, να πλησιάζει στο καλάθι (91-93), αλλά να μην αντέχει για να κάνει την ολική ανατροπή και τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με το ευρύ 96-102.

Ο Μάρκους Έρικσον έκανε μεγάλο παιχνίδι με 22 πόντους (4/9 τρίποντα), ο Γιοχάνες Τίμαν είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Πέιτον Σίβα σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Λούκε Σίκμα σημείωσε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Λάντρι ΝΝοκό σημείωσε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Αρμάνι, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ είχε 20 πόντους με 5 ασίστ, ο Λουίς Σκόλα σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 11 πόντους με 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 45-45, 73-75, 96-102