Απίστευτη ματσάρα στο Βερολίνο με σόου Ράντολφ και Καμπάτσο

Written by  Φεβ 06, 2020

Σε ένα φοβερό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε νικήτρια από το Βερολίνο, επικρατώντας της εξαιρετικής Άλμπα με 103-97 και συνεχίζει το σερί της στο κυνήγι της 2ης θέσης στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στο 18-6.

Ήδη από τα πρώτα δευτερόλεπτα η εικόνα έδειχνε ότι θα γίνει ένα τρομερό παιχνίδι, με τον Καμπάτσο να μοιράζει ήδη 5 ασίστ στα πρώτα 3’ και την Ρεάλ να προηγείται με 6-13, ενώ με τον Κάρολ να σκοράρει κατά… ριπάς και να φτάνει τους 11 πόντους μόλις στο 5’ και τον Ράντολφ να σημειώνει 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +23 (16-39) και η περίοδος έληξε με το απίστευτο 25-41.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να είναι αυτή που πήρε το… πολυβόλο, ανέτρεψε την διαφορά και πέρασε μπροστά με 48-47, ενώ, ολοκληρώνοντας την περίοδο με το εκπληκτικό επιμέρους 35-9, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 60-50.

Η Ρεάλ βγήκε αγριεμένη στο δεύτερο ημίχρονο και, μετά τα πρώτα ισορροπημένα λεπτά, βρήκε ρυθμό από την άμυνά της και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 68-71, αναλαμβάνοντας τα ηνία της αναμέτρησης πετυχαίνοντας ένα συνολικό επιμέρους 11-29 για το 71-79 του τρίτου δεκάλεπτου.

Έχοντας βάλει το νερό στο… αυλάκι, η Ρεάλ διατήρησε το προβάδισμά της και σε όλη τη διάρκεια του τέταρτου δεκάλεπτου, φτάνοντας σε μια θεαματική νίκη με το τελικό 97-103.

Ο Άντονι Ράντολφ ήταν εντυπωσιακός, σταματώντας στους 27 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν πραγματικός… μαέστρος, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 πόντους και 19 ασίστ, με τον Τζέισι Κάρολ να συμπράττει με μια επίσης φοβερή εμφάνιση με 27 πόντους.

Από την Άλμπα, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Μάρκους Έρικσον σημείωσε 12 πόντους, ενώ ο Μάρτιν Χέρμανσον με τον Γιοχάνες Τίμαν είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-41, 60-50, 71-79, 97-103